DC-DC Regulated Power Supply Module, 2 Output, 5W, Hybrid, DIP-23/10
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Astrodyne TDI |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP-23/10 |
| Contacts | 23/10 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | ALSO -15V ADDITIONAL OUTPUT VOLTAGE AVAILABLE |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | DC-DC REGULATED POWER SUPPLY MODULE |
| Maximum input voltage | 18 V |
| Minimum input voltage | 9 V |
| Nominal input voltage | 12 V |
| JESD-30 code | R-XDMA-P10 |
| length | 31.8 mm |
| Number of functions | 1 |
| Output times | 2 |
| Number of terminals | 10 |
| Maximum operating temperature | 71 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| Maximum output voltage | 15.3 V |
| Minimum output voltage | 14.7 V |
| Nominal output voltage | 15 V |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | MICROELECTRONIC ASSEMBLY |
| Certification status | Not Qualified |
| surface mount | NO |
| technology | HYBRID |
| Temperature level | COMMERCIAL EXTENDED |
| Terminal form | PIN/PEG |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum total power output | 5 W |
| Fine-tuning/adjustable output | NO |
| width | 20.3 mm |

| FKC05-12D15 | FKC05-12D12 | FKC05-12S12 | FKC05-24D05 | FKC05-12S15 | FKC05-24D12 | FKC05-24D15 | FKC05-24S15 | FKC05-24S12 | FKC05-12D05 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | DC-DC Regulated Power Supply Module, 2 Output, 5W, Hybrid, DIP-23/10 | DC-DC Regulated Power Supply Module, 2 Output, 5W, Hybrid, DIP-23/10 | DC-DC Regulated Power Supply Module, 1 Output, 5W, Hybrid, DIP-23/10 | DC-DC Regulated Power Supply Module, 2 Output, 5W, Hybrid, DIP-23/10 | DC-DC Regulated Power Supply Module, 1 Output, 5W, Hybrid, DIP-23/10 | DC-DC Regulated Power Supply Module, 2 Output, 5W, Hybrid, DIP-23/10 | DC-DC Regulated Power Supply Module, 2 Output, 5W, Hybrid, DIP-23/10 | DC-DC Regulated Power Supply Module, 1 Output, 5W, Hybrid, DIP-23/10 | DC-DC Regulated Power Supply Module, 1 Output, 5W, Hybrid, DIP-23/10 | DC-DC Regulated Power Supply Module, 2 Output, 5W, Hybrid, DIP-23/10 |
| Parts packaging code | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP |
| package instruction | DIP-23/10 | DIP-23/10 | DIP-23/10 | DIP-23/10 | DIP-23/10 | DIP-23/10 | DIP-23/10 | DIP-23/10 | DIP-23/10 | DIP-23/10 |
| Contacts | 23/10 | 23/10 | 23/10 | 23/10 | 23/10 | 23/10 | 23/10 | 23/10 | 23/10 | 23/10 |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | DC-DC REGULATED POWER SUPPLY MODULE | DC-DC REGULATED POWER SUPPLY MODULE | DC-DC REGULATED POWER SUPPLY MODULE | DC-DC REGULATED POWER SUPPLY MODULE | DC-DC REGULATED POWER SUPPLY MODULE | DC-DC REGULATED POWER SUPPLY MODULE | DC-DC REGULATED POWER SUPPLY MODULE | DC-DC REGULATED POWER SUPPLY MODULE | DC-DC REGULATED POWER SUPPLY MODULE | DC-DC REGULATED POWER SUPPLY MODULE |
| Maximum input voltage | 18 V | 18 V | 18 V | 36 V | 18 V | 36 V | 36 V | 36 V | 36 V | 18 V |
| Minimum input voltage | 9 V | 9 V | 9 V | 18 V | 9 V | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V | 9 V |
| Nominal input voltage | 12 V | 12 V | 12 V | 24 V | 12 V | 24 V | 24 V | 24 V | 24 V | 12 V |
| JESD-30 code | R-XDMA-P10 | R-XDMA-P10 | R-XDMA-P10 | R-XDMA-P10 | R-XDMA-P10 | R-XDMA-P10 | R-XDMA-P10 | R-XDMA-P10 | R-XDMA-P10 | R-XDMA-P10 |
| length | 31.8 mm | 31.8 mm | 31.8 mm | 31.8 mm | 31.8 mm | 31.8 mm | 31.8 mm | 31.8 mm | 31.8 mm | 31.8 mm |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Output times | 2 | 2 | 1 | 2 | 1 | 2 | 2 | 1 | 1 | 2 |
| Number of terminals | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
| Maximum operating temperature | 71 °C | 71 °C | 71 °C | 71 °C | 71 °C | 71 °C | 71 °C | 71 °C | 71 °C | 71 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C |
| Maximum output voltage | 15.3 V | 12.24 V | 12.24 V | 5.1 V | 15.3 V | 12.24 V | 15.3 V | 15.3 V | 12.24 V | 5.1 V |
| Minimum output voltage | 14.7 V | 11.76 V | 11.76 V | 4.9 V | 14.7 V | 11.76 V | 14.7 V | 14.7 V | 11.76 V | 4.9 V |
| Nominal output voltage | 15 V | 12 V | 12 V | 5 V | 15 V | 12 V | 15 V | 15 V | 12 V | 5 V |
| Package body material | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| technology | HYBRID | HYBRID | HYBRID | HYBRID | HYBRID | HYBRID | HYBRID | HYBRID | HYBRID | HYBRID |
| Temperature level | COMMERCIAL EXTENDED | COMMERCIAL EXTENDED | COMMERCIAL EXTENDED | COMMERCIAL EXTENDED | COMMERCIAL EXTENDED | COMMERCIAL EXTENDED | COMMERCIAL EXTENDED | COMMERCIAL EXTENDED | COMMERCIAL EXTENDED | COMMERCIAL EXTENDED |
| Terminal form | PIN/PEG | PIN/PEG | PIN/PEG | PIN/PEG | PIN/PEG | PIN/PEG | PIN/PEG | PIN/PEG | PIN/PEG | PIN/PEG |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum total power output | 5 W | 5 W | 5 W | 5 W | 5 W | 5 W | 5 W | 5 W | 5 W | 5 W |
| Fine-tuning/adjustable output | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| width | 20.3 mm | 20.3 mm | 20.3 mm | 20.3 mm | 20.3 mm | 20.3 mm | 20.3 mm | 20.3 mm | 20.3 mm | 20.3 mm |
| Maker | Astrodyne TDI | - | Astrodyne TDI | Astrodyne TDI | Astrodyne TDI | Astrodyne TDI | Astrodyne TDI | Astrodyne TDI | Astrodyne TDI | Astrodyne TDI |
| Other features | ALSO -15V ADDITIONAL OUTPUT VOLTAGE AVAILABLE | ALSO -12V ADDITIONAL OUTPUT VOLTAGE AVAILABLE | - | ALSO -5V ADDITIONAL OUTPUT VOLTAGE AVAILABLE | - | ALSO -12V ADDITIONAL OUTPUT VOLTAGE AVAILABLE | ALSO -15V ADDITIONAL OUTPUT VOLTAGE AVAILABLE | - | - | ALSO -5V ADDITIONAL OUTPUT VOLTAGE AVAILABLE |