Delay Line, 1-Func, 2-Tap, PDIP5
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Datatronic |
| package instruction | DIP, DIP5/14,.3 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| JESD-30 code | R-PDIP-T5 |
| Number of functions | 1 |
| Number of taps/steps | 2 |
| Number of terminals | 5 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP5/14,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| power supply | 5 V |
| programmable delay line | NO |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | 210 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| DL6359 | DL6355 | DL6360 | DL6361 | DL6362 | DL6363 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Delay Line, 1-Func, 2-Tap, PDIP5 | Delay Line, 1-Func, 2-Tap, PDIP5 | Delay Line, 1-Func, 2-Tap, PDIP5 | Delay Line, 1-Func, 2-Tap, PDIP5 | Delay Line, 1-Func, 2-Tap, PDIP5 | Delay Line, 1-Func, 2-Tap, PDIP5 |
| Maker | Datatronic | Datatronic | Datatronic | Datatronic | Datatronic | Datatronic |
| package instruction | DIP, DIP5/14,.3 | DIP, DIP5/14,.3 | DIP, DIP5/14,.3 | DIP, DIP5/14,.3 | DIP, DIP5/14,.3 | DIP, DIP5/14,.3 |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| JESD-30 code | R-PDIP-T5 | R-PDIP-T5 | R-PDIP-T5 | R-PDIP-T5 | R-PDIP-T5 | R-PDIP-T5 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of taps/steps | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP5/14,.3 | DIP5/14,.3 | DIP5/14,.3 | DIP5/14,.3 | DIP5/14,.3 | DIP5/14,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE |
| power supply | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| programmable delay line | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | 210 ns | 63 ns | 315 ns | 420 ns | 525 ns | 1050 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |