RF/Microwave Switch, 3700 MHz - 4200 MHz RF/MICROWAVE SGL POLE TRIPLE THROW SWITCH, 1 dB INSERTION LOSS
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Cobham PLC |
| Objectid | 1440609682 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| compound_id | 7253751 |
| Characteristic impedance | 50 Ω |
| Maximum input power (CW) | 30 dBm |
| Maximum insertion loss | 1 dB |
| Maximum operating frequency | 4200 MHz |
| Minimum operating frequency | 3700 MHz |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| RF/Microwave Device Types | SP3T |
| Maximum voltage standing wave ratio | 1.4 |