Power/Signal Relay, 4PDT, Momentary, 2A (Contact), AC/DC Output, Through Hole-Straight Mount
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Allied Controls Incorporated |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | COIL OPERATE VOLTAGE(AC): 86 V |
| Maximum coil voltage (AC) | 115 V |
| Maximum contact current (AC) | 2 A |
| Maximum contact current (DC) | 2 A |
| Contact/Output Power Type | AC/DC |
| Manufacturer's serial number | ST |
| Installation features | THROUGH HOLE-STRAIGHT MOUNT |
| Relay action | MOMENTARY |
| Relay function | 4PDT |
| Relay type | POWER/SIGNAL RELAY |
| seal | IMMERSION CLEANABLE CASE |
| surface mount | NO |
| Termination type | SOLDER |
