4-20mA Current Transmitter with RTD Excitation And Linearization 16-SOIC
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | SOP, |
| Contacts | 16 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 1 week |
| Amplifier type | INSTRUMENTATION AMPLIFIER |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.25 µA |
| Minimum Common Mode Rejection Ratio | 80 dB |
| Maximum input offset current (IIO) | 0.02 µA |
| Maximum input offset voltage | 2500 µV |
| JESD-30 code | R-PDSO-G16 |
| length | 10.3 mm |
| maximum nonlinearity | 0.01% |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2.65 mm |
| Supply voltage upper limit | 40 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 24 V |
| surface mount | YES |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 7.5 mm |