16 Seg Alphanumeric LED Display, Yellow, 13.716mm,
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | BRIGHT |
| Reach Compliance Code | unknown |
| color | YELLOW |
| Configuration | COMMON ANODE, MULTIPLEXED, 2 DIGITS WITH DECIMAL POINT |
| Display height | 13.716 mm |
| Maximum forward current | 0.03 A |
| Number of functions | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Optoelectronic device types | 16 SEG ALPHANUMERIC LED DISPLAY |