IC,MICROCONTROLLER,8-BIT,CMOS,QFP,32PIN,PLASTIC
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | NXP |
| Parts packaging code | QFP |
| package instruction | 7 X 7 MM, 1.40 MM HEIGHT, 0.80 MM PITCH, MS-026BBA, LQFP-32 |
| Contacts | 32 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Has ADC | NO |
| Address bus width | |
| bit size | 8 |
| maximum clock frequency | 16 MHz |
| DAC channel | NO |
| DMA channel | NO |
| External data bus width | |
| JESD-30 code | S-PQFP-G32 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 7 mm |
| Humidity sensitivity level | 3 |
| Number of I/O lines | 27 |
| Number of terminals | 32 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| PWM channel | YES |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | LQFP |
| Encapsulate equivalent code | QFP32,.35SQ,32 |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | FLATPACK, LOW PROFILE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 240 |
| power supply | 1.8/3.6 V |
| Certification status | Not Qualified |
| RAM (bytes) | 2048 |
| rom(word) | 61440 |
| ROM programmability | FLASH |
| Maximum seat height | 1.6 mm |
| speed | 8 MHz |
| Maximum slew rate | 4.8 mA |
| Maximum supply voltage | 3.6 V |
| Minimum supply voltage | 1.8 V |
| Nominal supply voltage | 2 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.8 mm |
| Terminal location | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | 30 |
| width | 7 mm |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | MICROCONTROLLER |
