
Datacom Transformer, 10 BASE-T Application(s), 1CT:1.41CT; 1CT:1CT, ROHS COMPLIANT
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Pulse Electronics |
| package instruction | ROHS COMPLIANT |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 9 weeks |
| Other features | HEIGHT DIMENSION INCLUDE TERMINALS ALSO, COMMON MODE CHOKES AVAILABLE |
| application | 10 BASE-T |
| high | 5.97 mm |
| Insulation voltage | 1500 V |
| length | 12.7 mm |
| Manufacturer's serial number | E2457NL |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Number of functions | 1 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| method of packing | TAPE & REEL |
| physical size | L12.7XB7.11XH5.97 (mm) |
| Primary inductance | 140 µH |
| surface mount | YES |
| Transformer type | DATACOM TRANSFORMER |
| Turns ratio (Np:Ns) | 1CT:1.41CT; 1CT:1CT |
| width | 7.11 mm |
| E2457NLT | E2458NL | E2457NL | E2458NLT | |
|---|---|---|---|---|
| Description | Datacom Transformer, 10 BASE-T Application(s), 1CT:1.41CT; 1CT:1CT, ROHS COMPLIANT | Datacom Transformer, 10 BASE-T Application(s), 1CT:1.41CT; 1CT:1CT, ROHS COMPLIANT | Datacom Transformer, 10 BASE-T Application(s), 1CT:1.41CT; 1CT:1CT, ROHS COMPLIANT | Datacom Transformer, 10 BASE-T Application(s), 1CT:1.41CT; 1CT:1CT, ROHS COMPLIANT |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to |
| package instruction | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT |
| Reach Compliance Code | compliant | compli | compliant | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Factory Lead Time | 9 weeks | 8 weeks | 9 weeks | 8 weeks |
| Other features | HEIGHT DIMENSION INCLUDE TERMINALS ALSO, COMMON MODE CHOKES AVAILABLE | HEIGHT DIMENSION INCLUDE TERMINALS ALSO, COMMON MODE CHOKES AVAILABLE | HEIGHT DIMENSION INCLUDE TERMINALS ALSO, COMMON MODE CHOKES AVAILABLE | HEIGHT DIMENSION INCLUDE TERMINALS ALSO, COMMON MODE CHOKES AVAILABLE |
| application | 10 BASE-T | 10 BASE-T | 10 BASE-T | 10 BASE-T |
| high | 5.97 mm | 5.97 mm | 5.97 mm | 5.97 mm |
| Insulation voltage | 1500 V | 1500 V | 1500 V | 1500 V |
| length | 12.7 mm | 12.7 mm | 12.7 mm | 12.7 mm |
| Installation features | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| method of packing | TAPE & REEL | TUBE | TUBE | TAPE & REEL |
| physical size | L12.7XB7.11XH5.97 (mm) | L12.7XB7.11XH5.97 (mm) | L12.7XB7.11XH5.97 (mm) | L12.7XB7.11XH5.97 (mm) |
| Primary inductance | 140 µH | 160 µH | 140 µH | 160 µH |
| surface mount | YES | YES | YES | YES |
| Transformer type | DATACOM TRANSFORMER | DATACOM TRANSFORMER | DATACOM TRANSFORMER | DATACOM TRANSFORMER |
| Turns ratio (Np:Ns) | 1CT:1.41CT; 1CT:1CT | 1CT:1.41CT; 1CT:1CT | 1CT:1.41CT; 1CT:1CT | 1CT:1.41CT; 1CT:1CT |
| width | 7.11 mm | 7.11 mm | 7.11 mm | 7.11 mm |
| Maker | Pulse Electronics | - | Pulse Electronics | Pulse Electronics |