
Trans Voltage Suppressor Diode, 100W, 12V V(RWM), Unidirectional, 5 Element, Silicon, ROHS AND REACH COMPLIANT, PLASTIC PACKAGE-6
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | ProTek Devices |
| package instruction | R-PDSO-F6 |
| Contacts | 6 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | LOW LEAKAGE CURRENT |
| Minimum breakdown voltage | 13.3 V |
| Breakdown voltage nominal value | 13.3 V |
| Maximum clamping voltage | 23.8 V |
| Configuration | COMMON ANODE, 5 ELEMENTS |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE |
| JESD-30 code | R-PDSO-F6 |
| JESD-609 code | e4 |
| Maximum non-repetitive peak reverse power dissipation | 100 W |
| Number of components | 5 |
| Number of terminals | 6 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 270 |
| polarity | UNIDIRECTIONAL |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 12 V |
| surface mount | YES |
| technology | AVALANCHE |
| Terminal surface | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal form | FLAT |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |

| MSMF12C-P-T7 | MSMF24C-P-T13 | MSMF24C-P-T7 | MSMF05C-P-T7 | MSMF15C-P-T7 | MSMF05C-P-T13 | MSMF12C-P-T13 | MSMF15C-P-T13 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Trans Voltage Suppressor Diode, 100W, 12V V(RWM), Unidirectional, 5 Element, Silicon, ROHS AND REACH COMPLIANT, PLASTIC PACKAGE-6 | Trans Voltage Suppressor Diode, 100W, 24V V(RWM), Unidirectional, 5 Element, Silicon, ROHS AND REACH COMPLIANT, PLASTIC PACKAGE-6 | Trans Voltage Suppressor Diode, 100W, 24V V(RWM), Unidirectional, 5 Element, Silicon, ROHS AND REACH COMPLIANT, PLASTIC PACKAGE-6 | Trans Voltage Suppressor Diode, 100W, 5V V(RWM), Unidirectional, 5 Element, Silicon, ROHS AND REACH COMPLIANT, PLASTIC PACKAGE-6 | Trans Voltage Suppressor Diode, 100W, 15V V(RWM), Unidirectional, 5 Element, Silicon, ROHS AND REACH COMPLIANT, PLASTIC PACKAGE-6 | Trans Voltage Suppressor Diode, 100W, 5V V(RWM), Unidirectional, 5 Element, Silicon, ROHS AND REACH COMPLIANT, PLASTIC PACKAGE-6 | Trans Voltage Suppressor Diode, 100W, 12V V(RWM), Unidirectional, 5 Element, Silicon, ROHS AND REACH COMPLIANT, PLASTIC PACKAGE-6 | Trans Voltage Suppressor Diode, 100W, 15V V(RWM), Unidirectional, 5 Element, Silicon, ROHS AND REACH COMPLIANT, PLASTIC PACKAGE-6 |
| Is it lead-free? | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| package instruction | R-PDSO-F6 | R-PDSO-F6 | R-PDSO-F6 | R-PDSO-F6 | R-PDSO-F6 | R-PDSO-F6 | R-PDSO-F6 | R-PDSO-F6 |
| Contacts | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Other features | LOW LEAKAGE CURRENT | LOW LEAKAGE CURRENT | LOW LEAKAGE CURRENT | LOW LEAKAGE CURRENT | LOW LEAKAGE CURRENT | LOW LEAKAGE CURRENT | LOW LEAKAGE CURRENT | LOW LEAKAGE CURRENT |
| Minimum breakdown voltage | 13.3 V | 26.7 V | 26.7 V | 6 V | 16.7 V | 6 V | 13.3 V | 16.7 V |
| Breakdown voltage nominal value | 13.3 V | 26.7 V | 26.7 V | 6 V | 16.7 V | 6 V | 13.3 V | 16.7 V |
| Maximum clamping voltage | 23.8 V | 55.5 V | 55.5 V | 12 V | 33.3 V | 12 V | 23.8 V | 33.3 V |
| Configuration | COMMON ANODE, 5 ELEMENTS | COMMON ANODE, 5 ELEMENTS | COMMON ANODE, 5 ELEMENTS | COMMON ANODE, 5 ELEMENTS | COMMON ANODE, 5 ELEMENTS | COMMON ANODE, 5 ELEMENTS | COMMON ANODE, 5 ELEMENTS | COMMON ANODE, 5 ELEMENTS |
| Diode component materials | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON |
| Diode type | TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE | TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE | TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE | TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE | TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE | TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE | TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE | TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE |
| JESD-30 code | R-PDSO-F6 | R-PDSO-F6 | R-PDSO-F6 | R-PDSO-F6 | R-PDSO-F6 | R-PDSO-F6 | R-PDSO-F6 | R-PDSO-F6 |
| JESD-609 code | e4 | e4 | e4 | e4 | e4 | e4 | e4 | e4 |
| Maximum non-repetitive peak reverse power dissipation | 100 W | 100 W | 100 W | 100 W | 100 W | 100 W | 100 W | 100 W |
| Number of components | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 |
| Number of terminals | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 270 | 270 | 270 | 270 | 270 | 270 | 270 | 270 |
| polarity | UNIDIRECTIONAL | UNIDIRECTIONAL | UNIDIRECTIONAL | UNIDIRECTIONAL | UNIDIRECTIONAL | UNIDIRECTIONAL | UNIDIRECTIONAL | UNIDIRECTIONAL |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 12 V | 24 V | 24 V | 5 V | 15 V | 5 V | 12 V | 15 V |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| technology | AVALANCHE | AVALANCHE | AVALANCHE | AVALANCHE | AVALANCHE | AVALANCHE | AVALANCHE | AVALANCHE |
| Terminal surface | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal form | FLAT | FLAT | FLAT | FLAT | FLAT | FLAT | FLAT | FLAT |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Maker | ProTek Devices | - | - | - | ProTek Devices | ProTek Devices | ProTek Devices | ProTek Devices |