Operational Amplifiers - Op Amps Single Wideband Video Op Amp with Shutdown 6-SOT-23 -40 to 85
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | SOT-23 |
| package instruction | LSSOP, |
| Contacts | 6 |
| Reach Compliance Code | _compli |
| ECCN code | EAR99 |
| Samacsys Descripti | Wideband Video Op Am |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| JESD-30 code | R-PDSO-G6 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 2.92 mm |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 6 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | LSSOP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, LOW PROFILE, SHRINK PITCH |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| Maximum seat height | 1.22 mm |
| surface mount | YES |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.953 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 1.6 mm |