SRAM Module, 16KX4, 25ns, CMOS
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Twilight Technology Inc. |
| package instruction | , SIP28,.1 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Maximum access time | 25 ns |
| I/O type | SEPARATE |
| memory density | 65536 bit |
| Memory IC Type | SRAM MODULE |
| memory width | 4 |
| Number of terminals | 28 |
| word count | 16384 words |
| character code | 16000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| organize | 16KX4 |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Package body material | CERAMIC |
| Encapsulate equivalent code | SIP28,.1 |
| Parallel/Serial | PARALLEL |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum standby current | 0.00011 A |
| Minimum standby current | 2 V |
| Maximum slew rate | 0.21 mA |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | SINGLE |