
Low-Dropout, 3-A, Linear Regulators 5-DDPAK/TO-263 0 to 70
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Parts packaging code | D2PAK |
| package instruction | TO-263, SMSIP5H,.6,67TB |
| Contacts | 4 |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 1 week |
| Adjustability | ADJUSTABLE |
| Maximum drop-back voltage 1 | 0.6 V |
| Nominal dropback voltage 1 | 0.4 V |
| Maximum input voltage | 9 V |
| Minimum input voltage | 2.8 V |
| JESD-30 code | R-PSSO-G5 |
| JESD-609 code | e3 |
| length | 10.16 mm |
| Maximum grid regulation rate (%/V) | 0.031 |
| Maximum load regulation (%) | 0.4% |
| Humidity sensitivity level | 2 |
| Number of functions | 1 |
| Output times | 1 |
| Number of terminals | 5 |
| Working temperatureTJ-Max | 150 °C |
| Operating temperatureTJ-Mi | -55 °C |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Maximum output current 1 | 3 A |
| Maximum output voltage 1 | 7 V |
| Minimum output voltage 1 | 1.25 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TO-263 |
| Encapsulate equivalent code | SMSIP5H,.6,67TB |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| method of packing | TR |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| Certification status | Not Qualified |
| Regulator type | ADJUSTABLE POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR |
| Maximum seat height | 5.13 mm |
| surface mount | YES |
| technology | BICMOS |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.7 mm |
| Terminal location | SINGLE |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 8.925 mm |
| Base Number Matches | 1 |