Liquid Crystal Driver, 120-Segment, SLIM, TCP
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | SHARP |
| package instruction | SLIM, TCP |
| Reach Compliance Code | unknown |
| display mode | DOT MATRIX |
| Interface integrated circuit type | LIQUID CRYSTAL DISPLAY DRIVER |
| JESD-30 code | X-XUUC-N |
| Number of functions | 1 |
| Number of segments | 120 |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | DIE |
| Package shape | UNSPECIFIED |
| Package form | UNCASED CHIP |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum supply voltage | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 2.5 V |
| Nominal supply voltage | 2.5 V |
| Supply voltage 1-max | 42 V |
| surface mount | YES |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal location | UPPER |
| minfmax | 4 MHz |