
IC LED DISPLAY DRIVER, PBGA12, 1.215 X 1.615 MM, 0.425 MM HEIGHT, USMD-12, Display Driver
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | National Semiconductor(TI ) |
| package instruction | 1.215 X 1.615 MM, 0.425 MM HEIGHT, USMD-12 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Interface integrated circuit type | LED DISPLAY DRIVER |
| JESD-30 code | R-PBGA-B12 |
| Number of terminals | 12 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | FBGA |
| Encapsulate equivalent code | BGA12,3X4,16 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | GRID ARRAY |
| power supply | 3/5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal form | BALL |
| Terminal pitch | 0.4 mm |
| Terminal location | BOTTOM |
| LM3530UME-40BNOPB | LM3530TME-40NOPB | LM3530TMX-40NOPB | LM3530UME-25ANOPB | LM3530UME-40NOPB | LM3530UMX-25ANOPB | LM3530UMX-40BNOPB | LM3530UMX-40NOPB | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | IC LED DISPLAY DRIVER, PBGA12, 1.215 X 1.615 MM, 0.425 MM HEIGHT, USMD-12, Display Driver | IC LED DISPLAY DRIVER, PBGA12, 1.215 X 1.615 MM, 0.625 MM HEIGHT, USMD-12, Display Driver | IC LED DISPLAY DRIVER, PBGA12, 1.215 X 1.615 MM, 0.625 MM HEIGHT, USMD-12, Display Driver | IC LED DISPLAY DRIVER, PBGA12, 1.215 X 1.615 MM, 0.425 MM HEIGHT, USMD-12, Display Driver | IC LED DISPLAY DRIVER, PBGA12, 1.215 X 1.615 MM, 0.425 MM HEIGHT, USMD-12, Display Driver | IC LED DISPLAY DRIVER, PBGA12, 1.215 X 1.615 MM, 0.425 MM HEIGHT, USMD-12, Display Driver | IC LED DISPLAY DRIVER, PBGA12, 1.215 X 1.615 MM, 0.425 MM HEIGHT, USMD-12, Display Driver | IC LED DISPLAY DRIVER, PBGA12, 1.215 X 1.615 MM, 0.425 MM HEIGHT, USMD-12, Display Driver |
| Maker | National Semiconductor(TI ) | National Semiconductor(TI ) | National Semiconductor(TI ) | National Semiconductor(TI ) | National Semiconductor(TI ) | National Semiconductor(TI ) | National Semiconductor(TI ) | National Semiconductor(TI ) |
| package instruction | 1.215 X 1.615 MM, 0.425 MM HEIGHT, USMD-12 | , | , | 1.215 X 1.615 MM, 0.425 MM HEIGHT, USMD-12 | 1.215 X 1.615 MM, 0.425 MM HEIGHT, USMD-12 | 1.215 X 1.615 MM, 0.425 MM HEIGHT, USMD-12 | 1.215 X 1.615 MM, 0.425 MM HEIGHT, USMD-12 | 1.215 X 1.615 MM, 0.425 MM HEIGHT, USMD-12 |
| Reach Compliance Code | compliant | unknown | unknown | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Interface integrated circuit type | LED DISPLAY DRIVER | LED DISPLAY DRIVER | LED DISPLAY DRIVER | LED DISPLAY DRIVER | LED DISPLAY DRIVER | LED DISPLAY DRIVER | LED DISPLAY DRIVER | LED DISPLAY DRIVER |
| JESD-30 code | R-PBGA-B12 | R-PBGA-B12 | R-PBGA-B12 | R-PBGA-B12 | R-PBGA-B12 | R-PBGA-B12 | R-PBGA-B12 | R-PBGA-B12 |
| Number of terminals | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | GRID ARRAY | GRID ARRAY | GRID ARRAY | GRID ARRAY | GRID ARRAY | GRID ARRAY | GRID ARRAY | GRID ARRAY |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| Terminal form | BALL | BALL | BALL | BALL | BALL | BALL | BALL | BALL |
| Terminal location | BOTTOM | BOTTOM | BOTTOM | BOTTOM | BOTTOM | BOTTOM | BOTTOM | BOTTOM |
| Is it Rohs certified? | conform to | - | - | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| Maximum operating temperature | 85 °C | - | - | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | - | - | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| encapsulated code | FBGA | - | - | FBGA | FBGA | FBGA | FBGA | FBGA |
| Encapsulate equivalent code | BGA12,3X4,16 | - | - | BGA12,3X4,16 | BGA12,3X4,16 | BGA12,3X4,16 | BGA12,3X4,16 | BGA12,3X4,16 |
| power supply | 3/5 V | - | - | 3/5 V | 3/5 V | 3/5 V | 3/5 V | 3/5 V |
| technology | CMOS | - | - | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL | - | - | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal pitch | 0.4 mm | - | - | 0.4 mm | 0.4 mm | 0.4 mm | 0.4 mm | 0.4 mm |