
General Purpose Inductor, 6uH, 20%, Iron Oxide-Core,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Fastron |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| core material | Iron Oxide |
| Nominal inductance(L) | 6 µH |
| Inductor type | GENERAL PURPOSE INDUCTOR |
| Lead diameter | 0.8 mm |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package diameter | 7.5 mm |
| Package length | 28 mm |
| Package form | Axial |
| series | LASC |
| Tolerance | 20% |
| LASC-6R0M11 | LASC-6R0M01 | LASC-120M01 | LASC-300M11 | LASC-300M00 | LASC-300M01 | LASC-5R0M11 | LASC-421M01 | LASC-120M11 | LASC-161M01 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | General Purpose Inductor, 6uH, 20%, Iron Oxide-Core, | General Purpose Inductor, 6uH, 20%, Iron Oxide-Core, | General Purpose Inductor, 12uH, 20%, Iron Oxide-Core | General Purpose Inductor, 30uH, 20%, Iron Oxide-Core, | General Purpose Inductor, 30uH, 20%, Iron Oxide-Core, | General Purpose Inductor, 30uH, 20%, Iron Oxide-Core | General Purpose Inductor, 5uH, 20%, Iron Oxide-Core, | General Purpose Inductor, 420uH, 20%, Iron Oxide-Core, | General Purpose Inductor, 12uH, 20%, Iron Oxide-Core, | General Purpose Inductor, 160uH, 20%, Iron Oxide-Core, |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| core material | Iron Oxide | Iron Oxide | Iron Oxide | Iron Oxide | Iron Oxide | Iron Oxide | Iron Oxide | Iron Oxide | Iron Oxide | Iron Oxide |
| Nominal inductance(L) | 6 µH | 6 µH | 12 µH | 30 µH | 30 µH | 30 µH | 5 µH | 420 µH | 12 µH | 160 µH |
| Inductor type | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR |
| Lead diameter | 0.8 mm | 0.8 mm | 0.8 mm | 0.8 mm | 0.8 mm | 0.8 mm | 0.8 mm | 0.8 mm | 0.8 mm | 0.8 mm |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Package diameter | 7.5 mm | 7.5 mm | 7.5 mm | 7.5 mm | 7.5 mm | 7.5 mm | 7.5 mm | 7.5 mm | 7.5 mm | 7.5 mm |
| Package length | 28 mm | 28 mm | 28 mm | 28 mm | 28 mm | 28 mm | 28 mm | 28 mm | 28 mm | 28 mm |
| Package form | Axial | Axial | Axial | Axial | Axial | Axial | Axial | Axial | Axial | Axial |
| series | LASC | LASC | LASC | LASC | LASC | LASC | LASC | LASC | LASC | LASC |
| Tolerance | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% |
| Maker | Fastron | - | - | Fastron | Fastron | Fastron | Fastron | Fastron | Fastron | Fastron |