Peizoresistive Sensor, Absolute, 0Psi Min, 100Psi Max, 0-200mV, Square, Surface Mount, DIP-8
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Silicon Microstructures |
| Reach Compliance Code | unknown |
| body width | 7.62 mm |
| body height | 8.55 mm |
| Body length or diameter | 7.62 mm |
| Linearity(%) | 0.3 % |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Nominal offset | 0MV |
| Maximum working current | 3 mA |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Output range | 0-200mV |
| Output type | ANALOG VOLTAGE |
| Package Shape/Form | SQUARE |
| port type | STRAIGHT |
| Maximum pressure range | 100 Psi |
| Minimum pressure range | |
| Pressure sensing mode | ABSOLUTE |
| Sensor/temperature sensor type | PRESSURE SENSOR,PIEZORESISTIVE |
| Maximum supply voltage | 10 V |
| Minimum supply voltage | |
| surface mount | YES |
| Termination type | SOLDER |