EE PLD, 18ns, 192-Cell, CMOS, PQFP100,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Vantis Corporation |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | YES |
| maximum clock frequency | 71 MHz |
| In-system programmable | YES |
| JESD-30 code | S-PQFP-G100 |
| JESD-609 code | e0 |
| JTAG BST | YES |
| Dedicated input times | |
| Number of I/O lines | 68 |
| Number of macro cells | 192 |
| Number of terminals | 100 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| organize | 0 DEDICATED INPUTS, 68 I/O |
| Output function | MACROCELL |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | QFP |
| Encapsulate equivalent code | QFP100,.63SQ,20 |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | FLATPACK |
| power supply | 5 V |
| Programmable logic type | EE PLD |
| propagation delay | 18 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum supply voltage | 5.25 V |
| Minimum supply voltage | 4.75 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.5 mm |
| Terminal location | QUAD |