Active Delay Line, 1-Func, 1-Tap, True Output, TTL, PSIP4, 0.350 INCH HEIGHT, MINI, PLASTIC, MODULE, SIP-5/4
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Engineered Components Co. |
| Parts packaging code | SIP |
| package instruction | SIP, |
| Contacts | 5/4 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | TYP. ICC = 45MA; MAX FAN OUT OF 10 STTL LOAD PER OUTPUT; INTERNAL TERMINATION |
| series | TTL |
| JESD-30 code | R-PSIP-T4 |
| Logic integrated circuit type | ACTIVE DELAY LINE |
| Number of functions | 1 |
| Number of taps/steps | 1 |
| Number of terminals | 4 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Output polarity | TRUE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| programmable delay line | NO |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 8.89 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.25 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.75 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | SINGLE |
| Total delay nominal (td) | 16 ns |