CMOS/TTL Output Clock Oscillator, 2MHz Min, 100MHz Max
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Connor-Winfield |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Maximum control voltage | 4.5 V |
| Minimum control voltage | 0.5 V |
| Frequency Adjustment - Mechanical | NO |
| frequency stability | 25% |
| linearity | 10% |
| Manufacturer's serial number | VSM61 |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Maximum operating frequency | 100 MHz |
| Minimum operating frequency | 2 MHz |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Oscillator type | CMOS/TTL |
| Output load | 25 pF |
| physical size | 13.97mm x 8.89mm x 4.06mm |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| maximum symmetry | 40/60 % |
| VSM61224/FREQ-OUT23 | VSM64154/FREQ-OUT23 | VSM62224/FREQ-OUT23 | VSM62154/FREQ-OUT23 | VSM61154/FREQ-OUT23 | VSM64224/FREQ-OUT23 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | CMOS/TTL Output Clock Oscillator, 2MHz Min, 100MHz Max | CMOS/TTL Output Clock Oscillator, 2MHz Min, 100MHz Max | CMOS/TTL Output Clock Oscillator, 2MHz Min, 100MHz Max | CMOS/TTL Output Clock Oscillator, 2MHz Min, 100MHz Max | CMOS/TTL Output Clock Oscillator, 2MHz Min, 100MHz Max | CMOS/TTL Output Clock Oscillator, 2MHz Min, 100MHz Max |
| Is it lead-free? | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Maximum control voltage | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Minimum control voltage | 0.5 V | 0.5 V | 0.5 V | 0.5 V | 0.5 V | 0.5 V |
| Frequency Adjustment - Mechanical | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| frequency stability | 25% | 20% | 50% | 50% | 25% | 20% |
| linearity | 10% | 10% | 10% | 10% | 10% | 10% |
| Manufacturer's serial number | VSM61 | VSM64 | VSM62 | VSM62 | VSM61 | VSM64 |
| Installation features | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT |
| Maximum operating frequency | 100 MHz | 100 MHz | 100 MHz | 100 MHz | 100 MHz | 100 MHz |
| Minimum operating frequency | 2 MHz | 2 MHz | 2 MHz | 2 MHz | 2 MHz | 2 MHz |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Oscillator type | CMOS/TTL | CMOS/TTL | CMOS/TTL | CMOS/TTL | CMOS/TTL | CMOS/TTL |
| Output load | 25 pF | 25 pF | 25 pF | 25 pF | 25 pF | 25 pF |
| physical size | 13.97mm x 8.89mm x 4.06mm | 13.97mm x 8.89mm x 4.06mm | 13.97mm x 8.89mm x 4.06mm | 13.97mm x 8.89mm x 4.06mm | 13.97mm x 8.89mm x 4.06mm | 13.97mm x 8.89mm x 4.06mm |
| Nominal supply voltage | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| maximum symmetry | 40/60 % | 40/60 % | 40/60 % | 40/60 % | 40/60 % | 40/60 % |
| Maker | Connor-Winfield | - | Connor-Winfield | Connor-Winfield | Connor-Winfield | Connor-Winfield |