Field Programmable Gate Array, 324 CLBs, 6500 Gates, 133.3MHz, 770-Cell, CMOS, PQFP160, PLASTIC, QFP-160
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Objectid | 1407892768 |
| Parts packaging code | QFP |
| package instruction | PLASTIC, QFP-160 |
| Contacts | 160 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Other features | 936 FLIP-FLOPS; TYP. GATES = 6500-8000 |
| maximum clock frequency | 133.3 MHz |
| Combined latency of CLB-Max | 4 ns |
| JESD-30 code | S-PQFP-G160 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 28 mm |
| Humidity sensitivity level | 3 |
| Configurable number of logic blocks | 324 |
| Equivalent number of gates | 6500 |
| Number of entries | 129 |
| Number of logical units | 770 |
| Output times | 129 |
| Number of terminals | 160 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | |
| organize | 324 CLBS, 6500 GATES |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | QFP |
| Encapsulate equivalent code | QFP160,1.2SQ |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | FLATPACK |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 225 |
| Programmable logic type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 3.92 mm |
| Maximum supply voltage | 5.25 V |
| Minimum supply voltage | 4.75 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | OTHER |
| Terminal surface | TIN LEAD |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.65 mm |
| Terminal location | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | 30 |
| width | 28 mm |