Power Management Circuit, CMOS, PDIP8,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | DALLAS |
| Reach Compliance Code | unknown |
| JESD-30 code | R-PDIP-T8 |
| JESD-609 code | e0 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP8,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum supply current (Isup) | 2 mA |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| DS1231-35IND | DS1231-20I | DS1231-50IND | |
|---|---|---|---|
| Description | Power Management Circuit, CMOS, PDIP8, | Power Management Circuit, CMOS, PDIP8, | Power Management Circuit, CMOS, PDIP8, |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | DALLAS | DALLAS | DALLAS |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown |
| JESD-30 code | R-PDIP-T8 | R-PDIP-T8 | R-PDIP-T8 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 |
| Number of terminals | 8 | 8 | 8 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP | DIP | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP8,.3 | DIP8,.3 | DIP8,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE |
| power supply | 5 V | 5 V | 5 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum supply current (Isup) | 2 mA | 2 mA | 2 mA |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | NO | NO |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL |