SRAM Module, 3MX8, 17ns, CMOS, CQMA116,
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | White Microelectronics |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Maximum access time | 17 ns |
| Other features | CAN ALSO BE CONFIGURED AS 512K X 48 |
| JESD-30 code | S-CQMA-F116 |
| memory density | 25165824 bit |
| Memory IC Type | SRAM MODULE |
| memory width | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 116 |
| word count | 3145728 words |
| character code | 3000000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| organize | 3MX8 |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | MICROELECTRONIC ASSEMBLY |
| Parallel/Serial | PARALLEL |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal form | FLAT |
| Terminal location | QUAD |