Silicon Controlled Rectifier, 35000mA I(T), 200V V(RRM)
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Hind Rectifiers Ltd |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Maximum DC gate trigger current | 150 mA |
| Maximum DC gate trigger voltage | 1.4 V |
| Quick connection description | G-GR |
| Description of screw terminals | A-K-AK |
| Maximum leakage current | 25 mA |
| On-state non-repetitive peak current | 1000 A |
| Maximum on-state current | 35000 A |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Repeated peak reverse voltage | 200 V |