Silicon Surge Protector, 200V V(BO) Max, 30A
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Microsemi |
| package instruction | LONG FORM, O-PALF-W2 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Maximum breakover voltage | 200 V |
| Shell connection | ISOLATED |
| Configuration | SINGLE |
| Maximum off-state DC voltage | 100 V |
| JESD-30 code | O-PALF-W2 |
| JESD-609 code | e0 |
| On-state non-repetitive peak current | 30 A |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | ROUND |
| Package form | LONG FORM |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | TIN LEAD |
| Terminal form | WIRE |
| Terminal location | AXIAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Trigger device type | SILICON SURGE PROTECTOR |