Datacom Transformer, GENERAL PURPOSE Application(s), 1CT:2CT,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Pico Electronics Inc. |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| application | GENERAL PURPOSE |
| high | 6.73 mm |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 15.62 mm |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Number of functions | 1 |
| Maximum operating temperature | 130 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| physical size | L15.62XB15.62XH6.73 (mm) |
| surface mount | YES |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Transformer type | DATACOM TRANSFORMER |
| Turns ratio (Np:Ns) | 1CT:2CT |
| width | 15.62 mm |
| 68180 | 85080 | 85070 | 68120 | 68150 | 68170 | 68140 | 68130 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Datacom Transformer, GENERAL PURPOSE Application(s), 1CT:2CT, | Datacom Transformer, GENERAL PURPOSE Application(s), 1CT:2CT, | Datacom Transformer, GENERAL PURPOSE Application(s), 1CT:1.66CT, | Datacom Transformer, GENERAL PURPOSE Application(s), 1.4CT:1CT; 2CT:1CT, | Datacom Transformer, GENERAL PURPOSE Application(s), 1CT:1CT, | Datacom Transformer, GENERAL PURPOSE Application(s), 1CT:1.66CT, | Datacom Transformer, GENERAL PURPOSE Application(s), 2.3CT:1CT; 3.2CT:1CT, | Datacom Transformer, GENERAL PURPOSE Application(s), 1.25CT:1CT; 1.66CT:1CT, |
| Is it lead-free? | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | Pico Electronics Inc. | Pico Electronics Inc. | Pico Electronics Inc. | Pico Electronics Inc. | Pico Electronics Inc. | Pico Electronics Inc. | Pico Electronics Inc. | Pico Electronics Inc. |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| application | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE |
| high | 6.73 mm | 5.08 mm | 5.08 mm | 6.73 mm | 6.73 mm | 6.73 mm | 6.73 mm | 6.73 mm |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| length | 15.62 mm | 10.16 mm | 10.16 mm | 15.62 mm | 15.62 mm | 15.62 mm | 15.62 mm | 15.62 mm |
| Installation features | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Maximum operating temperature | 130 °C | 130 °C | 130 °C | 130 °C | 130 °C | 130 °C | 130 °C | 130 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| physical size | L15.62XB15.62XH6.73 (mm) | L10.16XB10.16XH5.08 (mm) | L10.16XB10.16XH5.08 (mm) | L15.62XB15.62XH6.73 (mm) | L15.62XB15.62XH6.73 (mm) | L15.62XB15.62XH6.73 (mm) | L15.62XB15.62XH6.73 (mm) | L15.62XB15.62XH6.73 (mm) |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Transformer type | DATACOM TRANSFORMER | DATACOM TRANSFORMER | DATACOM TRANSFORMER | DATACOM TRANSFORMER | DATACOM TRANSFORMER | DATACOM TRANSFORMER | DATACOM TRANSFORMER | DATACOM TRANSFORMER |
| Turns ratio (Np:Ns) | 1CT:2CT | 1CT:2CT | 1CT:1.66CT | 1.4CT:1CT; 2CT:1CT | 1CT:1CT | 1CT:1.66CT | 2.3CT:1CT; 3.2CT:1CT | 1.25CT:1CT; 1.66CT:1CT |
| width | 15.62 mm | 10.16 mm | 10.16 mm | 15.62 mm | 15.62 mm | 15.62 mm | 15.62 mm | 15.62 mm |