MIL-STD-1553 Data Bus Transceiver, FP-36
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | National Hybrid Incorporated |
| Parts packaging code | DFP |
| package instruction | DFP, |
| Contacts | 36 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| JESD-30 code | R-XDFP-F36 |
| length | 48.26 mm |
| Negative supply voltage rating | -15 V |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 36 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | DFP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLATPACK |
| Certification status | Not Qualified |
| Filter level | MIL-PRF-38534 |
| Maximum seat height | 4.19 mm |
| Nominal supply voltage | 15 V |
| surface mount | YES |
| Telecom integrated circuit types | MIL-STD-1553 DATA BUS TRANSCEIVER |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | FLAT |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 19.812 mm |
| 5962-8944702YX | 5962-8757905XX | SD6303L27B | 5962-8944702XX | |
|---|---|---|---|---|
| Description | MIL-STD-1553 Data Bus Transceiver, FP-36 | MIL-STD-1553 Data Bus Transceiver, 1.900 X 0.780 INCH, PLUG IN-36 | PFM boost DC-DC converter | MIL-STD-1553 Data Bus Transceiver, DIP-36 |
| Parts packaging code | DFP | DIP | - | DIP |
| package instruction | DFP, | DIP, | - | DIP, |
| Contacts | 36 | 36 | - | 36 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | - | unknown |
| JESD-30 code | R-XDFP-F36 | R-XDIP-P36 | - | R-XDIP-P36 |
| length | 48.26 mm | 48.13 mm | - | 48.133 mm |
| Number of functions | 2 | 2 | - | 2 |
| Number of terminals | 36 | 36 | - | 36 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | - | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | - | -55 °C |
| Package body material | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | - | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | DFP | DIP | - | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | - | RECTANGULAR |
| Package form | FLATPACK | IN-LINE | - | IN-LINE |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | - | Not Qualified |
| Maximum seat height | 4.19 mm | 5.3 mm | - | 5.33 mm |
| Nominal supply voltage | 15 V | 15 V | - | 15 V |
| surface mount | YES | NO | - | NO |
| Telecom integrated circuit types | MIL-STD-1553 DATA BUS TRANSCEIVER | MIL-STD-1553 DATA BUS TRANSCEIVER | - | MIL-STD-1553 DATA BUS TRANSCEIVER |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY | - | MILITARY |
| Terminal form | FLAT | THROUGH-HOLE | - | PIN/PEG |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | - | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | - | DUAL |
| width | 19.812 mm | 15.24 mm | - | 15.24 mm |