D Type Connector, 37 Contact(s), Female, 0.109 inch Pitch, Crimp Terminal, Hole .112-.124, Plug
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Northern Technologies Corporation |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | REAR MOUNT CLINCH NUTS |
| body width | 0.494 inch |
| body length | 2.73 inch |
| Body/casing type | PLUG |
| Contactor design | PREASSEM CONN |
| Contact point gender | FEMALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE |
| contact mode | STAGGERED |
| Contact resistance | 15 mΩ |
| Contact style | RND PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 1000VAC V |
| Insulation resistance | 3000000000 Ω |
| insulator material | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE |
| Manufacturer's serial number | DC |
| Plug contact pitch | 0.109 inch |
| Match contact row spacing | 0.112 inch |
| Installation option 1 | HOLE .112-.124 |
| Installation option 2 | LOCKING |
| Installation type | CABLE |
| Number of rows loaded | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Rated current (signal) | 3 A |
| Guideline | UL, CSA |
| reliability | COMMERCIAL |
| Shell surface | TIN |
| Shell material | STEEL |
| Termination type | CRIMP |
| Total number of contacts | 37 |
| Maximum wire diameter | 22 AWG |
| Minimum wire diameter | 26 AWG |

| DC37STC | DC50PC | DC50PTEC | DC15PTEC | |
|---|---|---|---|---|
| Description | D Type Connector, 37 Contact(s), Female, 0.109 inch Pitch, Crimp Terminal, Hole .112-.124, Plug | D Type Connector, 50 Contact(s), Male, 0.109 inch Pitch, Crimp Terminal, Hole .112-.124, Receptacle | D Type Connector, 50 Contact(s), Male, 0.109 inch Pitch, Crimp Terminal, Hole .112-.124, Receptacle | D Type Connector, 15 Contact(s), Male, 0.109 inch Pitch, Crimp Terminal, Hole .112-.124, Receptacle |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Other features | REAR MOUNT CLINCH NUTS | REAR MOUNT CLINCH NUTS | REAR MOUNT CLINCH NUTS | REAR MOUNT CLINCH NUTS |
| body width | 0.494 inch | 0.605 inch | 0.605 inch | 0.494 inch |
| body length | 2.73 inch | 2.638 inch | 2.638 inch | 1.541 inch |
| Body/casing type | PLUG | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE |
| Contactor design | PREASSEM CONN | PREASSEM CONN | PREASSEM CONN | PREASSEM CONN |
| Contact point gender | FEMALE | MALE | MALE | MALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE | BRASS | BRASS | BRASS |
| contact mode | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED |
| Contact resistance | 15 mΩ | 15 mΩ | 15 mΩ | 15 mΩ |
| Contact style | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V |
| Insulation resistance | 3000000000 Ω | 3000000000 Ω | 3000000000 Ω | 3000000000 Ω |
| insulator material | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE |
| Manufacturer's serial number | DC | DC | DC | DC |
| Plug contact pitch | 0.109 inch | 0.109 inch | 0.109 inch | 0.109 inch |
| Match contact row spacing | 0.112 inch | 0.112 inch | 0.112 inch | 0.112 inch |
| Installation option 1 | HOLE .112-.124 | HOLE .112-.124 | HOLE .112-.124 | HOLE .112-.124 |
| Installation option 2 | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING |
| Installation type | CABLE | CABLE | CABLE | CABLE |
| Number of rows loaded | 2 | 3 | 3 | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Rated current (signal) | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A |
| Guideline | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Shell surface | TIN | YELLOW CHROMATE | TIN | TIN |
| Shell material | STEEL | STEEL | STEEL | STEEL |
| Termination type | CRIMP | CRIMP | CRIMP | CRIMP |
| Total number of contacts | 37 | 50 | 50 | 15 |
| Maximum wire diameter | 22 AWG | 22 AWG | 22 AWG | 22 AWG |
| Minimum wire diameter | 26 AWG | 26 AWG | 26 AWG | 26 AWG |