General Purpose Inductor, 29.6uH, 20%, 2 Element, SMD, 0202
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | BH Electronics |
| package instruction | 0202 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| uppercase and lowercase codes | 0202 |
| structure | Toroid |
| DC Resistance | 0.059 Ω |
| Nominal inductance(L) | 29.6 µH |
| Inductor Applications | FILTER CHOKE |
| Inductor type | GENERAL PURPOSE INDUCTOR |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 4 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package height | 0.25 mm |
| Package length | 0.5 mm |
| Package form | SMT |
| Package width | 0.5 mm |
| method of packing | TR |
| Maximum rated current | 2.54 A |
| Shape/Size Description | RECTANGULAR PACKAGE |
| shield | NO |
| special characteristics | PARALLEL CONNECTED |
| surface mount | YES |
| Terminal location | DUAL IN-LINE |
| Terminal shape | WIRE BOND PAD |
| Tolerance | 20% |