
Operational Amplifier, 2 Func, 5000uV Offset-Max, BIPolar, PDSO8, SSOP-8
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | New Japan Radio Co., Ltd.. |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | SSOP-8 |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.25 µA |
| Minimum Common Mode Rejection Ratio | 60 dB |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 92 dB |
| Maximum input offset voltage | 5000 µV |
| JESD-30 code | R-PDSO-G8 |
| JESD-609 code | e6 |
| length | 4.4 mm |
| Negative supply voltage upper limit | -18 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 75 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | LSSOP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, LOW PROFILE, SHRINK PITCH |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.45 mm |
| Nominal slew rate | 1 V/us |
| Supply voltage upper limit | 18 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V |
| surface mount | YES |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL EXTENDED |
| Terminal surface | Tin/Bismuth (Sn/Bi) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.65 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Minimum voltage gain | 1000 |
| width | 3.5 mm |
| NJM022BV-(TE1) | NJM022BM-(TE4) | NJM022BM-(T1) | NJM022BM-(T2) | NJM022BM-(TE1) | NJM022BM-(TE3) | NJM022BM-(TE2) | NJM022BV-(TE2) | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Operational Amplifier, 2 Func, 5000uV Offset-Max, BIPolar, PDSO8, SSOP-8 | Operational Amplifier, 2 Func, 5000uV Offset-Max, BIPolar, PDSO8, DMP-8 | Operational Amplifier, 2 Func, 5000uV Offset-Max, BIPolar, PDSO8, DMP-8 | Operational Amplifier, 2 Func, 5000uV Offset-Max, BIPolar, PDSO8, DMP-8 | Operational Amplifier, 2 Func, 5000uV Offset-Max, BIPolar, PDSO8, DMP-8 | Operational Amplifier, 2 Func, 5000uV Offset-Max, BIPolar, PDSO8, DMP-8 | Operational Amplifier, 2 Func, 5000uV Offset-Max, BIPolar, PDSO8, DMP-8 | Operational Amplifier, 2 Func, 5000uV Offset-Max, BIPolar, PDSO8, SSOP-8 |
| Is it lead-free? | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| Maker | New Japan Radio Co., Ltd.. | New Japan Radio Co., Ltd.. | New Japan Radio Co., Ltd.. | New Japan Radio Co., Ltd.. | New Japan Radio Co., Ltd.. | New Japan Radio Co., Ltd.. | New Japan Radio Co., Ltd.. | New Japan Radio Co., Ltd.. |
| Parts packaging code | SOIC | SOIC | SOIC | SOIC | SOIC | SOIC | SOIC | SOIC |
| package instruction | SSOP-8 | SOP, | SOP, | SOP, | SOP, | SOP, | SOP, | SSOP-8 |
| Contacts | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.25 µA | 0.25 µA | 0.25 µA | 0.25 µA | 0.25 µA | 0.25 µA | 0.25 µA | 0.25 µA |
| Minimum Common Mode Rejection Ratio | 60 dB | 60 dB | 60 dB | 60 dB | 60 dB | 60 dB | 60 dB | 60 dB |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 92 dB | 92 dB | 92 dB | 92 dB | 92 dB | 92 dB | 92 dB | 92 dB |
| Maximum input offset voltage | 5000 µV | 5000 µV | 5000 µV | 5000 µV | 5000 µV | 5000 µV | 5000 µV | 5000 µV |
| JESD-30 code | R-PDSO-G8 | S-PDSO-G8 | S-PDSO-G8 | S-PDSO-G8 | S-PDSO-G8 | S-PDSO-G8 | S-PDSO-G8 | R-PDSO-G8 |
| JESD-609 code | e6 | e6 | e6 | e6 | e6 | e6 | e6 | e6 |
| length | 4.4 mm | 5 mm | 5 mm | 5 mm | 5 mm | 5 mm | 5 mm | 4.4 mm |
| Negative supply voltage upper limit | -18 V | -18 V | -18 V | -18 V | -18 V | -18 V | -18 V | -18 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V |
| Number of functions | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Maximum operating temperature | 75 °C | 75 °C | 75 °C | 75 °C | 75 °C | 75 °C | 75 °C | 75 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -20 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | LSSOP | SOP | SOP | SOP | SOP | SOP | SOP | LSSOP |
| Package shape | RECTANGULAR | SQUARE | SQUARE | SQUARE | SQUARE | SQUARE | SQUARE | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, LOW PROFILE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE, LOW PROFILE, SHRINK PITCH |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 | 260 | 260 | 260 | 260 | 260 | 260 | 260 |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.45 mm | 2 mm | 2 mm | 2 mm | 2 mm | 2 mm | 2 mm | 1.45 mm |
| Nominal slew rate | 1 V/us | 1 V/us | 1 V/us | 1 V/us | 1 V/us | 1 V/us | 1 V/us | 1 V/us |
| Supply voltage upper limit | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL EXTENDED | COMMERCIAL EXTENDED | COMMERCIAL EXTENDED | COMMERCIAL EXTENDED | COMMERCIAL EXTENDED | COMMERCIAL EXTENDED | COMMERCIAL EXTENDED | COMMERCIAL EXTENDED |
| Terminal surface | Tin/Bismuth (Sn/Bi) | Tin/Bismuth (Sn/Bi) | Tin/Bismuth (Sn/Bi) | Tin/Bismuth (Sn/Bi) | Tin/Bismuth (Sn/Bi) | Tin/Bismuth (Sn/Bi) | Tin/Bismuth (Sn/Bi) | TIN BISMUTH |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.65 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 0.65 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Minimum voltage gain | 1000 | 1000 | 1000 | 1000 | 1000 | 1000 | 1000 | 1000 |
| width | 3.5 mm | 5 mm | 5 mm | 5 mm | 5 mm | 5 mm | 5 mm | 3.5 mm |