
Board Connector, 26 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.079 inch Pitch, Solder Terminal, Locking Mech, Black Insulator, Receptacle, ROHS COMPLIANT
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Honda Tsushin Kogyo Co., Ltd. |
| package instruction | ROHS COMPLIANT |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| body width | 0.205 inch |
| subject depth | 0.189 inch |
| body length | 1.071 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | GOLD |
| Contact completed and terminated | Gold (Au) |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | NOT SPECIFIED |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 30 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT |
| DIN compliance | NO |
| Dielectric withstand voltage | 500VAC V |
| Filter function | NO |
| IEC compliance | NO |
| Insulator color | BLACK |
| insulator material | GLASS FILLED NYLON |
| JESD-609 code | e4 |
| MIL compliance | NO |
| Plug contact pitch | 0.079 inch |
| Match contact row spacing | 0.079 inch |
| Plug information | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE |
| Mixed contacts | NO |
| Installation option 1 | LOCKING MECH |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 2 |
| Number of rows loaded | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 2.0066 mm |
| polarization key | POLARIZED HOUSING |
| Rated current (signal) | 1 A |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.114 inch |
| Terminal pitch | 2 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 26 |

| LPC-26PM2G | LPC-18PM2G | LPC-4PM2+S | LPC-4PM2G | LPC-18PM2+S | LPC-26PM2+S | LPC-20PM2G | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Board Connector, 26 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.079 inch Pitch, Solder Terminal, Locking Mech, Black Insulator, Receptacle, ROHS COMPLIANT | Board Connector, 18 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.079 inch Pitch, Solder Terminal, Locking Mech, Black Insulator, Receptacle, ROHS COMPLIANT | Board Connector, 4 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, Solder Terminal, ROHS COMPLIANT | Board Connector, 4 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, Solder Terminal, ROHS COMPLIANT | Board Connector, 18 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, Solder Terminal, ROHS COMPLIANT | Board Connector, 26 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, Solder Terminal, ROHS COMPLIANT | Board Connector, 20 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.079 inch Pitch, Solder Terminal, Locking Mech, Black Insulator, Receptacle, ROHS COMPLIANT |
| Is it lead-free? | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| package instruction | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Connector type | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | GOLD | GOLD | TIN | GOLD | TIN | TIN | GOLD |
| Contact completed and terminated | Gold (Au) | Gold (Au) | Tin (Sn) | Gold (Au) | Tin (Sn) | Tin (Sn) | Gold (Au) |
| Contact point gender | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE |
| Contact material | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| DIN compliance | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Filter function | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| IEC compliance | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| JESD-609 code | e4 | e4 | e3 | e4 | e3 | e3 | e4 |
| MIL compliance | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Plug information | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE |
| Mixed contacts | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Installation method | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD |
| Number of rows loaded | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Options | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE |
| Terminal pitch | 2 mm | 2 mm | 2 mm | 2 mm | 2 mm | 2 mm | 2 mm |
| Termination type | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER |
| Total number of contacts | 26 | 18 | 4 | 4 | 18 | 26 | 20 |
| Maker | Honda Tsushin Kogyo Co., Ltd. | - | Honda Tsushin Kogyo Co., Ltd. | Honda Tsushin Kogyo Co., Ltd. | Honda Tsushin Kogyo Co., Ltd. | Honda Tsushin Kogyo Co., Ltd. | - |