Silicon Surge Protector, 90 V, 25 A, SILICON SURGE PROTECTOR, DO-214AC, PLASTIC, SMA, 2 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Vishay |
| Parts packaging code | DO-214AC |
| package instruction | SMALL OUTLINE, R-PDSO-C2 |
| Contacts | 2 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Maximum breakover voltage | 90 V |
| Configuration | SINGLE |
| Maximum off-state DC voltage | 61 V |
| JEDEC-95 code | DO-214AC |
| JESD-30 code | R-PDSO-C2 |
| JESD-609 code | e0 |
| On-state non-repetitive peak current | 25 A |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified |
| Repeated peak reverse voltage | 68 V |
| surface mount | YES |
| Terminal surface | TIN LEAD |
| Terminal form | C BEND |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Trigger device type | SILICON SURGE PROTECTOR |

| SMP50-68 | SMP50-62 | SMP50-180 | SMP50-200 | SMP50-100 | SMP50-120 | SMP50-130 | SMP50-220 | SMP50-240 | SMP50-270 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Silicon Surge Protector, 90 V, 25 A, SILICON SURGE PROTECTOR, DO-214AC, PLASTIC, SMA, 2 PIN | Silicon Surge Protector, 80 V, 25 A, SILICON SURGE PROTECTOR, DO-214AC, PLASTIC, SMA, 2 PIN | Silicon Surge Protector, 240 V, 25 A, SILICON SURGE PROTECTOR, DO-214AC, PLASTIC, SMA, 2 PIN | Silicon Surge Protector, 265 V, 25 A, SILICON SURGE PROTECTOR, DO-214AC, PLASTIC, SMA, 2 PIN | Silicon Surge Protector, 125 V, 25 A, SILICON SURGE PROTECTOR, DO-214AC, PLASTIC, SMA, 2 PIN | Silicon Surge Protector, 145 V, 25 A, SILICON SURGE PROTECTOR, DO-214AC, PLASTIC, SMA, 2 PIN | Silicon Surge Protector, 165 V, 25 A, SILICON SURGE PROTECTOR, DO-214AC, PLASTIC, SMA, 2 PIN | Silicon Surge Protector, 290 V, 25 A, SILICON SURGE PROTECTOR, DO-214AC, PLASTIC, SMA, 2 PIN | Silicon Surge Protector, 320 V, 25 A, SILICON SURGE PROTECTOR, DO-214AC, PLASTIC, SMA, 2 PIN | Silicon Surge Protector, 350 V, 25 A, SILICON SURGE PROTECTOR, DO-214AC, PLASTIC, SMA, 2 PIN |
| Is it lead-free? | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | Vishay | Vishay | Vishay | Vishay | Vishay | Vishay | Vishay | Vishay | Vishay | Vishay |
| Parts packaging code | DO-214AC | DO-214AC | DO-214AC | DO-214AC | DO-214AC | DO-214AC | DO-214AC | DO-214AC | DO-214AC | DO-214AC |
| package instruction | SMALL OUTLINE, R-PDSO-C2 | SMALL OUTLINE, R-PDSO-C2 | SMALL OUTLINE, R-PDSO-C2 | SMALL OUTLINE, R-PDSO-C2 | SMALL OUTLINE, R-PDSO-C2 | SMALL OUTLINE, R-PDSO-C2 | SMALL OUTLINE, R-PDSO-C2 | SMALL OUTLINE, R-PDSO-C2 | SMALL OUTLINE, R-PDSO-C2 | SMALL OUTLINE, R-PDSO-C2 |
| Contacts | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Maximum breakover voltage | 90 V | 80 V | 240 V | 265 V | 125 V | 145 V | 165 V | 290 V | 320 V | 350 V |
| Configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Maximum off-state DC voltage | 61 V | 56 V | 162 V | 180 V | 90 V | 108 V | 117 V | 198 V | 216 V | 243 V |
| JEDEC-95 code | DO-214AC | DO-214AC | DO-214AC | DO-214AC | DO-214AC | DO-214AC | DO-214AC | DO-214AC | DO-214AC | DO-214AC |
| JESD-30 code | R-PDSO-C2 | R-PDSO-C2 | R-PDSO-C2 | R-PDSO-C2 | R-PDSO-C2 | R-PDSO-C2 | R-PDSO-C2 | R-PDSO-C2 | R-PDSO-C2 | R-PDSO-C2 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| On-state non-repetitive peak current | 25 A | 25 A | 25 A | 25 A | 25 A | 25 A | 25 A | 25 A | 25 A | 25 A |
| Number of components | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Repeated peak reverse voltage | 68 V | 62 V | 180 V | 200 V | 100 V | 120 V | 130 V | 220 V | 240 V | 270 V |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| Terminal surface | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD |
| Terminal form | C BEND | C BEND | C BEND | C BEND | C BEND | C BEND | C BEND | C BEND | C BEND | C BEND |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Trigger device type | SILICON SURGE PROTECTOR | SILICON SURGE PROTECTOR | SILICON SURGE PROTECTOR | SILICON SURGE PROTECTOR | SILICON SURGE PROTECTOR | SILICON SURGE PROTECTOR | SILICON SURGE PROTECTOR | SILICON SURGE PROTECTOR | SILICON SURGE PROTECTOR | SILICON SURGE PROTECTOR |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | - | - |