ADC, Successive Approximation, 10-Bit, 1 Func, 1 Channel, Serial Access, CMOS, PDIP8, 0.300 INCH, PLASTIC, MS-001AB, DIP-8
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Maxim |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | 0.300 INCH, PLASTIC, MS-001AB, DIP-8 |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Maximum analog input voltage | 2.53 V |
| Minimum analog input voltage | |
| Maximum conversion time | 7.5 µs |
| Converter type | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION |
| JESD-30 code | R-PDIP-T8 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 9.375 mm |
| Maximum linear error (EL) | 0.0488% |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of analog input channels | 1 |
| Number of digits | 10 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Output bit code | BINARY |
| Output format | SERIAL |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP8,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 3/3.3 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Sampling rate | 0.0073 MHz |
| Sample and hold/Track and hold | TRACK |
| Maximum seat height | 4.572 mm |
| Nominal supply voltage | 3 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 7.62 mm |
| MAX1242CCPA | MAX1242CMJA | MAX1242DCSA | MAX1242CCSA | MAX1242CEPA | MAX1242DCPA | MAX1242DMJA | MAX1242DEPA | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | ADC, Successive Approximation, 10-Bit, 1 Func, 1 Channel, Serial Access, CMOS, PDIP8, 0.300 INCH, PLASTIC, MS-001AB, DIP-8 | ADC, Successive Approximation, 10-Bit, 1 Func, 1 Channel, Serial Access, CMOS, CDIP8, 0.300 INCH, CERDIP-8 | ADC, Successive Approximation, 10-Bit, 1 Func, 1 Channel, Serial Access, CMOS, PDSO8, 0.150 INCH, MS-012A, SO-8 | ADC, Successive Approximation, 10-Bit, 1 Func, 1 Channel, Serial Access, CMOS, PDSO8, 0.150 INCH, MS-012A, SO-8 | ADC, Successive Approximation, 10-Bit, 1 Func, 1 Channel, Serial Access, CMOS, PDIP8, 0.300 INCH, PLASTIC, MS-001AB, DIP-8 | ADC, Successive Approximation, 10-Bit, 1 Func, 1 Channel, Serial Access, CMOS, PDIP8, 0.300 INCH, PLASTIC, MS-001AB, DIP-8 | ADC, Successive Approximation, 10-Bit, 1 Func, 1 Channel, Serial Access, CMOS, CDIP8, 0.300 INCH, CERDIP-8 | ADC, Successive Approximation, 10-Bit, 1 Func, 1 Channel, Serial Access, CMOS, PDIP8, 0.300 INCH, PLASTIC, MS-001AB, DIP-8 |
| Is it lead-free? | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | Maxim | Maxim | Maxim | Maxim | Maxim | Maxim | Maxim | Maxim |
| Parts packaging code | DIP | DIP | SOIC | SOIC | DIP | DIP | DIP | DIP |
| package instruction | 0.300 INCH, PLASTIC, MS-001AB, DIP-8 | 0.300 INCH, CERDIP-8 | SOP, SOP8,.25 | 0.150 INCH, MS-012A, SO-8 | 0.300 INCH, PLASTIC, MS-001AB, DIP-8 | 0.300 INCH, PLASTIC, MS-001AB, DIP-8 | 0.300 INCH, CERDIP-8 | 0.300 INCH, PLASTIC, MS-001AB, DIP-8 |
| Contacts | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Reach Compliance Code | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant | _compli |
| ECCN code | EAR99 | 3A001.A.2.C | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | 3A001.A.2.C | EAR99 |
| Maximum analog input voltage | 2.53 V | 2.5 V | 2.5 V | 2.5 V | 2.5 V | 2.5 V | 2.5 V | 2.5 V |
| Maximum conversion time | 7.5 µs | 7.5 µs | 7.5 µs | 7.5 µs | 7.5 µs | 7.5 µs | 7.5 µs | 7.5 µs |
| Converter type | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION |
| JESD-30 code | R-PDIP-T8 | R-GDIP-T8 | R-PDSO-G8 | R-PDSO-G8 | R-PDIP-T8 | R-PDIP-T8 | R-GDIP-T8 | R-PDIP-T8 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| Maximum linear error (EL) | 0.0488% | 0.0488% | 0.0977% | 0.0488% | 0.0488% | 0.0977% | 0.0977% | 0.0977% |
| Humidity sensitivity level | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of analog input channels | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of digits | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 125 °C | 70 °C | 70 °C | 85 °C | 70 °C | 125 °C | 85 °C |
| Output bit code | BINARY | BINARY | BINARY | BINARY | BINARY | BINARY | BINARY | BINARY |
| Output format | SERIAL | SERIAL | SERIAL | SERIAL | SERIAL | SERIAL | SERIAL | SERIAL |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, GLASS-SEALED | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, GLASS-SEALED | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP | DIP | SOP | SOP | DIP | DIP | DIP | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP8,.3 | DIP8,.3 | SOP8,.25 | SOP8,.25 | DIP8,.3 | DIP8,.3 | DIP8,.3 | DIP8,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | 245 | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | 240 | 245 | NOT SPECIFIED |
| power supply | 3/3.3 V | 3/3.3 V | 3/3.3 V | 3/3.3 V | 3/3.3 V | 3/3.3 V | 3/3.3 V | 3/3.3 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Sampling rate | 0.0073 MHz | 0.0073 MHz | 0.0073 MHz | 0.0073 MHz | 0.0073 MHz | 0.0073 MHz | 0.0073 MHz | 0.0073 MHz |
| Sample and hold/Track and hold | TRACK | TRACK | TRACK | TRACK | TRACK | TRACK | TRACK | TRACK |
| Maximum seat height | 4.572 mm | 5.08 mm | 1.75 mm | 1.75 mm | 4.572 mm | 4.572 mm | 5.08 mm | 4.572 mm |
| surface mount | NO | NO | YES | YES | NO | NO | NO | NO |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL | MILITARY | COMMERCIAL | COMMERCIAL | INDUSTRIAL | COMMERCIAL | MILITARY | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | GULL WING | GULL WING | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | 20 | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| width | 7.62 mm | 7.62 mm | 3.9 mm | 3.9 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.62 mm |
| length | 9.375 mm | - | 4.9 mm | 4.9 mm | 9.375 mm | 9.375 mm | - | 9.375 mm |