
CAPACITOR, TANTALUM, SOLID
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | AVX |
| package instruction | , 2917 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| capacitance | 6.8 µF |
| Capacitor type | TANTALUM CAPACITOR |
| dielectric materials | TANTALUM (DRY/SOLID) |
| high | 2.9 mm |
| JESD-609 code | e4 |
| length | 7.3 mm |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| multi-layer | No |
| negative tolerance | 10% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package form | SMT |
| method of packing | TR, 13 Inch |
| polarity | POLARIZED |
| positive tolerance | 10% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 50 V |
| Guideline | CECC30801-005 |
| size code | 2917 |
| surface mount | YES |
| Terminal surface | Gold (Au) |
| Terminal shape | J BEND |
| width | 4.3 mm |

| TAJD685K050BY | TAJD685K050RY | TAJD685K050AY | TAJD685K050SY | TAJD685K050HY | TAJD685K050KY | TAJD685M050AY | TAJD685M050SY | TAJD685M050RY | TAJD685M050BY | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | CAPACITOR, TANTALUM, SOLID | Tantalum Capacitor, Polarized, Tantalum (dry/solid), 50V, 10% +Tol, 10% -Tol, 6.8uF, Surface Mount, 2917, CHIP, ROHS COMPLIANT | Tantalum Capacitor, Polarized, Tantalum (dry/solid), 50V, 10% +Tol, 10% -Tol, 6.8uF, 2917 | CAPACITOR, TANTALUM, SOLID | CAPACITOR, TANTALUM, SOLID | Tantalum Capacitor, Polarized, Tantalum (dry/solid), 50V, 10% +Tol, 10% -Tol, 6.8uF, 2917 | Tantalum Capacitor, Polarized, Tantalum (dry/solid), 50V, 20% +Tol, 20% -Tol, 6.8uF, 2917 | CAPACITOR, TANTALUM, SOLID | Tantalum Capacitor, Polarized, Tantalum (dry/solid), 50V, 20% +Tol, 20% -Tol, 6.8uF, 2917 | Tantalum Capacitor, Polarized, Tantalum (dry/solid), 50V, 20% +Tol, 20% -Tol, 6.8uF, 2917 |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to | incompatible | incompatible | conform to | conform to | conform to | conform to |
| Maker | AVX | AVX | AVX | AVX | AVX | AVX | AVX | AVX | AVX | AVX |
| package instruction | , 2917 | , 2917 | , 2917 | , 2917 | , 2917 | , 2917 | , 2917 | , 2917 | , 2917 | , 2917 |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | not_compliant | not_compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| capacitance | 6.8 µF | 6.8 µF | 6.8 µF | 6.8 µF | 6.8 µF | 6.8 µF | 6.8 µF | 6.8 µF | 6.8 µF | 6.8 µF |
| Capacitor type | TANTALUM CAPACITOR | TANTALUM CAPACITOR | TANTALUM CAPACITOR | TANTALUM CAPACITOR | TANTALUM CAPACITOR | TANTALUM CAPACITOR | TANTALUM CAPACITOR | TANTALUM CAPACITOR | TANTALUM CAPACITOR | TANTALUM CAPACITOR |
| dielectric materials | TANTALUM (DRY/SOLID) | TANTALUM (DRY/SOLID) | TANTALUM (DRY/SOLID) | TANTALUM (DRY/SOLID) | TANTALUM (DRY/SOLID) | TANTALUM (DRY/SOLID) | TANTALUM (DRY/SOLID) | TANTALUM (DRY/SOLID) | TANTALUM (DRY/SOLID) | TANTALUM (DRY/SOLID) |
| high | 2.9 mm | 2.9 mm | 2.9 mm | 2.9 mm | 2.9 mm | 2.9 mm | 2.9 mm | 2.9 mm | 2.9 mm | 2.9 mm |
| JESD-609 code | e4 | e3 | e4 | e3 | e0 | e0 | e4 | e3 | e3 | e4 |
| length | 7.3 mm | 7.3 mm | 7.3 mm | 7.3 mm | 7.3 mm | 7.3 mm | 7.3 mm | 7.3 mm | 7.3 mm | 7.3 mm |
| Installation features | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT |
| multi-layer | No | No | No | No | No | No | No | No | No | No |
| negative tolerance | 10% | 10% | 10% | 10% | 10% | 10% | 20% | 20% | 20% | 20% |
| Number of terminals | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Package form | SMT | SMT | SMT | SMT | SMT | SMT | SMT | SMT | SMT | SMT |
| method of packing | TR, 13 Inch | TR, 7 INCH | TR, 7 Inch | TR, 13 Inch | TR, 7 Inch | TR, 13 Inch | TR, 7 Inch | TR, 13 Inch | TR, 7 Inch | TR, 13 Inch |
| polarity | POLARIZED | POLARIZED | POLARIZED | POLARIZED | POLARIZED | POLARIZED | POLARIZED | POLARIZED | POLARIZED | POLARIZED |
| positive tolerance | 10% | 10% | 10% | 10% | 10% | 10% | 20% | 20% | 20% | 20% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 50 V | 50 V | 50 V | 50 V | 50 V | 50 V | 50 V | 50 V | 50 V | 50 V |
| Guideline | CECC30801-005 | CECC30801-005 | CECC30801-005 | CECC30801-005 | CECC30801-005 | CECC30801-005 | CECC30801-005 | CECC30801-005 | CECC30801-005 | CECC30801-005 |
| size code | 2917 | 2917 | 2917 | 2917 | 2917 | 2917 | 2917 | 2917 | 2917 | 2917 |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| Terminal surface | Gold (Au) | Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier | Gold (Au) | Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Gold (Au) | Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier | Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier | Gold (Au) |
| Terminal shape | J BEND | J BEND | J BEND | J BEND | J BEND | J BEND | J BEND | J BEND | J BEND | J BEND |
| width | 4.3 mm | 4.3 mm | 4.3 mm | 4.3 mm | 4.3 mm | 4.3 mm | 4.3 mm | 4.3 mm | 4.3 mm | 4.3 mm |