D/A Converter, 1 Func, Parallel, 4 Bits Input Loading, 0.5us Settling Time, CDIP16,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Signal Processing Technologies |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Maximum analog output voltage | 7 V |
| Minimum analog output voltage | -0.3 V |
| Converter type | D/A CONVERTER |
| Enter bit code | BINARY, OFFSET BINARY |
| Input format | PARALLEL, 4 BITS |
| JESD-30 code | R-GDIP-T16 |
| JESD-609 code | e0 |
| Maximum linear error (EL) | 0.012% |
| Number of digits | 12 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP16,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum stabilization time | 1 µs |
| Nominal settling time (tstl) | 0.5 µs |
| Maximum slew rate | 2.5 mA |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |

| HDAC7542AACD | HDAC7542AAID/G | HDAC7542ABMD | HDAC7542AACD/G | HDAC7542AAMD/G | HDAC7542AAMD | HDAC7542ABCD | HDAC7542ABID | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | D/A Converter, 1 Func, Parallel, 4 Bits Input Loading, 0.5us Settling Time, CDIP16, | D/A Converter, 1 Func, Parallel, 4 Bits Input Loading, 0.5us Settling Time, CDIP16, | D/A Converter, 1 Func, Parallel, 4 Bits Input Loading, 0.5us Settling Time, CDIP16, | D/A Converter, 1 Func, Parallel, 4 Bits Input Loading, 0.5us Settling Time, CDIP16, | D/A Converter, 1 Func, Parallel, 4 Bits Input Loading, 0.5us Settling Time, CDIP16, | D/A Converter, 1 Func, Parallel, 4 Bits Input Loading, 0.5us Settling Time, CDIP16, | D/A Converter, 1 Func, Parallel, 4 Bits Input Loading, 0.5us Settling Time, CDIP16, | D/A Converter, 1 Func, Parallel, 4 Bits Input Loading, 0.5us Settling Time, CDIP16, |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | Signal Processing Technologies | Signal Processing Technologies | Signal Processing Technologies | Signal Processing Technologies | Signal Processing Technologies | Signal Processing Technologies | Signal Processing Technologies | Signal Processing Technologies |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Maximum analog output voltage | 7 V | 7 V | 7 V | 7 V | 7 V | 7 V | 7 V | 7 V |
| Minimum analog output voltage | -0.3 V | -0.3 V | -0.3 V | -0.3 V | -0.3 V | -0.3 V | -0.3 V | -0.3 V |
| Converter type | D/A CONVERTER | D/A CONVERTER | D/A CONVERTER | D/A CONVERTER | D/A CONVERTER | D/A CONVERTER | D/A CONVERTER | D/A CONVERTER |
| Enter bit code | BINARY, OFFSET BINARY | BINARY, OFFSET BINARY | BINARY, OFFSET BINARY | BINARY, OFFSET BINARY | BINARY, OFFSET BINARY | BINARY, OFFSET BINARY | BINARY, OFFSET BINARY | BINARY, OFFSET BINARY |
| Input format | PARALLEL, 4 BITS | PARALLEL, 4 BITS | PARALLEL, 4 BITS | PARALLEL, 4 BITS | PARALLEL, 4 BITS | PARALLEL, 4 BITS | PARALLEL, 4 BITS | PARALLEL, 4 BITS |
| JESD-30 code | R-GDIP-T16 | R-GDIP-T16 | R-GDIP-T16 | R-GDIP-T16 | R-GDIP-T16 | R-GDIP-T16 | R-GDIP-T16 | R-GDIP-T16 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| Maximum linear error (EL) | 0.012% | 0.012% | 0.024% | 0.012% | 0.012% | 0.012% | 0.024% | 0.024% |
| Number of digits | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 85 °C | 125 °C | 70 °C | 125 °C | 125 °C | 70 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | - | -25 °C | -55 °C | - | -55 °C | -55 °C | - | -25 °C |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP16,.3 | DIP16,.3 | DIP16,.3 | DIP16,.3 | DIP16,.3 | DIP16,.3 | DIP16,.3 | DIP16,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum stabilization time | 1 µs | 1 µs | 1 µs | 1 µs | 1 µs | 1 µs | 1 µs | 1 µs |
| Nominal settling time (tstl) | 0.5 µs | 0.5 µs | 0.5 µs | 0.5 µs | 0.5 µs | 0.5 µs | 0.5 µs | 0.5 µs |
| Maximum slew rate | 2.5 mA | 2.5 mA | 2.5 mA | 2.5 mA | 2.5 mA | 2.5 mA | 2.5 mA | 2.5 mA |
| Nominal supply voltage | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL | OTHER | MILITARY | COMMERCIAL | MILITARY | MILITARY | COMMERCIAL | OTHER |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |