RF SMC Connector, Female, Cable Mount, Crimp Terminal, Jack,
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Rosenberger |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Other features | APPLICABLE CABLES: RG 174; RG 188; RG 316, INSERTION LOSS MAX AT 1 GHZ |
| Body/casing type | JACK |
| Characteristic impedance | 50 Ω |
| Connector type | RF SMC CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | GOLD |
| Contact completed and terminated | GOLD |
| Contact point gender | FEMALE |
| Coupling type | THREADED |
| DIN compliance | NO |
| Filter function | NO |
| IEC compliance | NO |
| Insertion loss | 0.24 dB |
| insulator material | POLYTETRAFLUORO ETHYLENE |
| JESD-609 code | e4 |
| MIL compliance | NO |
| Manufacturer's serial number | SMC |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | CABLE |
| Maximum operating frequency | 6 GHz |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| Panel mounting | NO |
| Termination type | CRIMP |
| voltage standing wave ratio | 1.6 |

| 39K102-102E3 | 39S601-200E3 | 39K202-303E3 | 39K102-101E3 | 39K102-103E3 | 39K202-301E3 | 39K202-302E3 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | RF SMC Connector, Female, Cable Mount, Crimp Terminal, Jack, | RF SMC Connector, Male, Panel Mount, Board Mount, Solder Terminal, Plug, | RF SMC Connector, Female, Cable Mount, Crimp Solder Terminal, Jack, | RF SMC Connector, Female, Cable Mount, Crimp Terminal, Jack, | RF SMC Connector, Female, Cable Mount, Crimp Terminal, Jack, | RF SMC Connector, Female, Cable Mount, Crimp Solder Terminal, Jack, | RF SMC Connector, Female, Cable Mount, Crimp Solder Terminal, Jack, |
| Maker | Rosenberger | Rosenberger | Rosenberger | Rosenberger | Rosenberger | Rosenberger | Rosenberger |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| Other features | APPLICABLE CABLES: RG 174; RG 188; RG 316, INSERTION LOSS MAX AT 1 GHZ | CAPTIVE CENTER CONTACT | APPLICABLE CABLE: RG 316-D, INSERTION LOSS MAX AT 1 GHZ | APPLICABLE CABLES: RG 178; RG 196, INSERTION LOSS MAX AT 1 GHZ | APPLICABLE CABLE: RG 316/U-D, CAPTIVE CENTER CONTACT | APPLICABLE CABLES: RG 196A/U; RG 178B/U, CAPTIVE CENTER CONTACT | APPLICABLE CABLES: RG 316/U; RG 174A/U; RG 188A/U, CAPTIVE CENTER CONTACT |
| Body/casing type | JACK | PLUG | JACK | JACK | JACK | JACK | JACK |
| Characteristic impedance | 50 Ω | 50 Ω | 50 Ω | 50 Ω | 50 Ω | 50 Ω | 50 Ω |
| Connector type | RF SMC CONNECTOR | RF SMC CONNECTOR | RF SMC CONNECTOR | RF SMC CONNECTOR | RF SMC CONNECTOR | RF SMC CONNECTOR | RF SMC CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | GOLD | GOLD | GOLD | GOLD | GOLD | GOLD | GOLD |
| Contact completed and terminated | GOLD | GOLD | GOLD | GOLD | GOLD | GOLD | GOLD |
| Contact point gender | FEMALE | MALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE |
| Coupling type | THREADED | THREADED | THREADED | THREADED | THREADED | THREADED | THREADED |
| DIN compliance | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Filter function | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| IEC compliance | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Insertion loss | 0.24 dB | 0.24 dB | 0.24 dB | 0.24 dB | 0.24 dB | 0.24 dB | 0.24 dB |
| insulator material | POLYTETRAFLUORO ETHYLENE | POLYTETRAFLUORO ETHYLENE | POLYTETRAFLUORO ETHYLENE | POLYTETRAFLUORO ETHYLENE | POLYTETRAFLUORO ETHYLENE | POLYTETRAFLUORO ETHYLENE | POLYTETRAFLUORO ETHYLENE |
| JESD-609 code | e4 | e4 | e4 | e4 | e4 | e4 | e4 |
| MIL compliance | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Installation method | STRAIGHT | STRAIGHT | RIGHT ANGLE | STRAIGHT | STRAIGHT | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE |
| Installation type | CABLE | BOARD | CABLE | CABLE | CABLE | CABLE | CABLE |
| Maximum operating frequency | 6 GHz | 6 GHz | 6 GHz | 6 GHz | 6 GHz | 6 GHz | 6 GHz |
| Options | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE |
| Panel mounting | NO | YES | NO | NO | NO | NO | NO |
| Termination type | CRIMP | SOLDER | CRIMP SOLDER | CRIMP | CRIMP | CRIMP SOLDER | CRIMP SOLDER |
| voltage standing wave ratio | 1.6 | 1.6 | 1.6 | 1.6 | 1.6 | 1.6 | 1.6 |
| Manufacturer's serial number | SMC | SMC | SMC | - | SMC | SMC | SMC |