HEADER CONNECTOR,HYBRID,RECEPT,96+8 CONTACTS,PIN,COMPLIANT FIT TERMINAL
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | TE Connectivity |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | MONOBLOCK CONNECTOR |
| Board mount options | POSITIONING PIN |
| body width | 0.622 inch |
| subject depth | 0.669 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact arrangement | S96P8 |
| Contact to complete cooperation | AU ON PD-NI |
| Contact completed and terminated | TIN OVER NICKEL |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE |
| Contact style | HYBRID |
| Durability | 250 Cycles |
| maximum insertion force | 2.3352 N |
| insulator material | LIQUID CRYSTAL POLYMER (LCP) |
| Manufacturer's serial number | 536716 |
| Mixed contacts | YES |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Plating thickness | FLASH inch |
| Rated current (signal) | 1 A |
| Guideline | UL, CSA |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.167 inch |
| Termination type | PRESS FIT |
| Total number of contacts | 104 |
| Evacuation force-minimum value | .1112 N |
| 536716-1 | 536716-2 | |
|---|---|---|
| Description | HEADER CONNECTOR,HYBRID,RECEPT,96+8 CONTACTS,PIN,COMPLIANT FIT TERMINAL | 152 CONTACT(S), MALE, STRAIGHT TWO PART BOARD CONNECTOR, PRESS FIT |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown |
| Other features | MONOBLOCK CONNECTOR | Z-PACK, TERMINAL PITCH FOR POWER CONTACTS: 6.0 MM |
| Connector type | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU ON PD-NI | NOT SPECIFIED |
| Contact point gender | MALE | MALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE | NOT SPECIFIED |
| Mixed contacts | YES | YES |
| Installation method | STRAIGHT | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD | BOARD |
| Termination type | PRESS FIT | PRESS FIT |
| Total number of contacts | 104 | 152 |