Telecom Transformer, CHIP
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Wurth Elektronik |
| package instruction | CHIP |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | BREADTH AND HEIGHT DIM INCLUDES TERMINALS ALSO, TURNS RATIO: 2:1 |
| Certification | IEC |
| high | 10.54 mm |
| length | 9.78 mm |
| Manufacturer's serial number | 51362R |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| physical size | L9.78XB9.14XH10.54 (mm) |
| main impedance | 100 OHMS |
| surface mount | YES |
| Transformer type | TELECOM TRANSFORMER |
| width | 9.14 mm |

| 51362R | 51617R | 52134R-LF1 | 52134R | 52186R-LF1 | 52186R | 52191R-1 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Telecom Transformer, CHIP | Telecom Transformer, CHIP | Telecom Transformer, CHIP, ROHS COMPLIANT | Telecom Transformer, CHIP | Telecom Transformer, CHIP, ROHS COMPLIANT | Telecom Transformer, CHIP | Telecom Transformer, CHIP |
| Is it lead-free? | Contains lead | Contains lead | Lead free | Contains lead | Lead free | Contains lead | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | conform to | incompatible | conform to | incompatible | incompatible |
| Maker | Wurth Elektronik | Wurth Elektronik | Wurth Elektronik | Wurth Elektronik | Wurth Elektronik | Wurth Elektronik | Wurth Elektronik |
| package instruction | CHIP | CHIP | CHIP, ROHS COMPLIANT | CHIP | CHIP, ROHS COMPLIANT | CHIP | CHIP |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Other features | BREADTH AND HEIGHT DIM INCLUDES TERMINALS ALSO, TURNS RATIO: 2:1 | BREADTH AND HEIGHT DIM INCLUDES TERMINALS ALSO, TURNS RATIO: 1.41:1 | BREADTH AND HEIGHT DIM INCLUDES TERMINALS ALSO, TURNS RATIO: 4.25:4.25:1 | BREADTH AND HEIGHT DIM INCLUDES TERMINALS ALSO, TURNS RATIO: 4.25:4.25:1 | BREADTH AND HEIGHT DIM INCLUDES TERMINALS ALSO, TURNS RATIO: 2:1 | BREADTH AND HEIGHT DIM INCLUDES TERMINALS ALSO, TURNS RATIO: 2:1 | BREADTH AND HEIGHT DIM INCLUDES TERMINALS ALSO, TURNS RATIO: 2:1 |
| Certification | IEC | IEC | IEC | IEC | IEC | IEC | IEC |
| high | 10.54 mm | 10.54 mm | 12.7 mm | 12.7 mm | 12.7 mm | 12.7 mm | 12.7 mm |
| length | 9.78 mm | 9.78 mm | 13.97 mm | 13.97 mm | 13.46 mm | 13.46 mm | 13.46 mm |
| Manufacturer's serial number | 51362R | 51617R | 52134R | 52134R | 52186R | 52186R | 52191R-1 |
| Installation features | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT |
| physical size | L9.78XB9.14XH10.54 (mm) | L9.78XB9.14XH10.54 (mm) | L13.97XB17.17XH12.7 (mm) | L13.97XB17.17XH12.7 (mm) | L13.46XB17.75XH12.7 (mm) | L13.46XB17.75XH12.7 (mm) | L13.46XB17.75XH12.7 (mm) |
| main impedance | 100 OHMS | 100 OHMS | 100 OHMS | 100 OHMS | 100 OHMS | 100 OHMS | 100 OHMS |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| Transformer type | TELECOM TRANSFORMER | TELECOM TRANSFORMER | TELECOM TRANSFORMER | TELECOM TRANSFORMER | TELECOM TRANSFORMER | TELECOM TRANSFORMER | TELECOM TRANSFORMER |
| width | 9.14 mm | 9.14 mm | 17.17 mm | 17.17 mm | 17.75 mm | 17.75 mm | 17.75 mm |