
Rotary Switch, 16 Positions, SP16T, Latched, 0.2A, 28VDC, Solder Terminal, Shaft Type Actuator, Through Hole-straight,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Grayhill |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Actuator type | SHAFT TYPE |
| body height | 13.64 mm |
| Body length or diameter | 14.27 mm |
| Contact (AC) maximum rated R load | .15A@115VAC |
| Maximum contact current (AC) | 0.15 A |
| Maximum contact current (DC) | 0.2 A |
| Contact (DC) maximum rated R load | .2A@28VDC |
| Maximum contact voltage (AC) | 115 V |
| Maximum contact voltage (DC) | 28 V |
| Electrical life | 25000 Cycle(s) |
| Graduation angle | 22.5 deg |
| JESD-609 code | e4 |
| Installation features | THROUGH HOLE-STRAIGHT |
| Number of positions | 16 |
| Number of switching segments | 1 |
| surface mount | NO |
| Switch action | LATCHED |
| switch function | SP16T |
| Switch type | ROTARY SWITCH |
| Terminal surface | Gold (Au) |
| Termination type | SOLDER |