Pushbutton Switch, SPDT, Momentary, 0.3A, 12VDC, Solder Terminal, Through Hole-straight
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | E-Switch |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| body width | 12.4 mm |
| body height | 8 mm |
| Body length or diameter | 17.5 mm |
| Maximum contact current (DC) | 0.3 A |
| Contact (DC) maximum rated R load | .3A@12VDC |
| Maximum contact voltage (DC) | 12 V |
| Electrical life | 500000 Cycle(s) |
| JESD-609 code | e4 |
| Manufacturer's serial number | 5500 |
| Installation features | THROUGH HOLE-STRAIGHT |
| Maximum operating force | 2.5 N |
| Maximum operating temperature | 65 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| surface mount | NO |
| Switch action | MOMENTARY |
| switch function | SPDT |
| Switch type | PUSHBUTTON SWITCH |
| Terminal surface | GOLD |
| Termination type | SOLDER |
