LVT SERIES, DUAL 4-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, CDIP20, CERAMIC, DIP-20
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, DIP20,.3 |
| Contacts | 20 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Control type | ENABLE LOW |
| series | LVT |
| JESD-30 code | R-GDIP-T20 |
| length | 24.195 mm |
| Logic integrated circuit type | BUS DRIVER |
| MaximumI(ol) | 0.048 A |
| Number of digits | 4 |
| Number of functions | 2 |
| Number of ports | 2 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP20,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| power supply | 3.3 V |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | 3.6 ns |
| propagation delay (tpd) | 3.9 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Filter level | MIL-PRF-38535 |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 3.6 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2.7 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 3.3 V |
| surface mount | NO |
| technology | BICMOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 7.62 mm |
| SNJ54LVT244BJ | SNJ54LVT244BFK | SNJ54LVT244BW | |
|---|---|---|---|
| Description | LVT SERIES, DUAL 4-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, CDIP20, CERAMIC, DIP-20 | LVT SERIES, DUAL 4-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, CQCC20, CERAMIC, LCC-20 | LVT SERIES, DUAL 4-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, CDFP20, CERAMIC, FP-20 |
| Parts packaging code | DIP | QLCC | DFP |
| package instruction | DIP, DIP20,.3 | QCCN, LCC20,.35SQ | DFP, FL20,.3 |
| Contacts | 20 | 20 | 20 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown |
| Control type | ENABLE LOW | ENABLE LOW | ENABLE LOW |
| series | LVT | LVT | LVT |
| JESD-30 code | R-GDIP-T20 | S-CQCC-N20 | R-GDFP-F20 |
| length | 24.195 mm | 8.89 mm | 13.09 mm |
| Logic integrated circuit type | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER |
| MaximumI(ol) | 0.048 A | 0.048 A | 0.048 A |
| Number of digits | 4 | 4 | 4 |
| Number of functions | 2 | 2 | 2 |
| Number of ports | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 20 | 20 | 20 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE | TRUE | TRUE |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP | QCCN | DFP |
| Encapsulate equivalent code | DIP20,.3 | LCC20,.35SQ | FL20,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR | SQUARE | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | CHIP CARRIER | FLATPACK |
| power supply | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | 3.6 ns | 3.6 ns | 3.6 ns |
| propagation delay (tpd) | 3.9 ns | 3.9 ns | 3.9 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Filter level | MIL-PRF-38535 | MIL-PRF-38535 | MIL-PRF-38535 |
| Maximum seat height | 5.08 mm | 2.03 mm | 2.54 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2.7 V | 2.7 V | 2.7 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V |
| surface mount | NO | YES | YES |
| technology | BICMOS | BICMOS | BICMOS |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY | MILITARY |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | NO LEAD | FLAT |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | QUAD | DUAL |
| width | 7.62 mm | 8.89 mm | 6.92 mm |
| Base Number Matches | - | 1 | 1 |