Clipped Sine Output Oscillator, 10MHz Min, 20MHz Max
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | CTS |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Ageing | 1 PPM/YEAR |
| Maximum control voltage | 4.5 V |
| Minimum control voltage | 0.5 V |
| Frequency Adjustment - Mechanical | YES |
| frequency stability | 2.5% |
| JESD-609 code | e0 |
| Manufacturer's serial number | 522 |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Maximum operating frequency | 20 MHz |
| Minimum operating frequency | 10 MHz |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Oscillator type | CLIPPED SINE |
| Output impedance | 20000 Ω |
| Output level | 1 V |
| physical size | 18.288mm x 11.7094mm x 5.0038mm |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| Terminal surface | TIN LEAD |