RF Coaxial Relay, SP6T, Latched, 0.462A (Coil), 12VDC (Coil), 5544mW (Coil), 26500MHz, DC Input, DC Output, Panel Mount
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Reliable Capacitors Inc |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | SMA |
| body height | 94.74 mm |
| Body length or diameter | 39.62 mm |
| Characteristic impedance | 50 Ω |
| Maximum coil current (DC) | 0.462 A |
| Coil power | 5544 mW |
| Coil resistance | 25.97 Ω |
| Maximum coil voltage (DC) | 12 V |
| Coil/Input Power Type | DC |
| Contact/Output Power Type | DC |
| Electrical life | 1000000 Cycle(s) |
| Maximum insertion loss | 0.75 dB |
| Maximum isolation | 40 dB |
| Manufacturer's serial number | SR |
| Installation features | PANEL MOUNT |
| Maximum operating frequency | 26500 MHz |
| Minimum operating frequency | |
| Relay action | LATCHED |
| Relay function | SP6T |
| Relay type | RF COAXIAL RELAY |
| surface mount | NO |
| switching time | 125 ms |
| Termination type | SOLDER/CONNECTOR |
| voltage standing wave ratio | 1.8 |