Dual-Port SRAM, 1KX8, 55ns, CMOS, CDIP48, 0.600 INCH, SIDE BRAZED, CERDIP-48
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Mosel Vitelic Corporation ( MVC ) |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, DIP48,.6 |
| Contacts | 48 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Maximum access time | 55 ns |
| I/O type | COMMON |
| JESD-30 code | R-CDIP-T48 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 60.98 mm |
| memory density | 8192 bit |
| Memory IC Type | DUAL-PORT SRAM |
| memory width | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of ports | 2 |
| Number of terminals | 48 |
| word count | 1024 words |
| character code | 1000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| organize | 1KX8 |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP48,.6 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Parallel/Serial | PARALLEL |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Maximum standby current | 0.0005 A |
| Minimum standby current | 4.5 V |
| Maximum slew rate | 0.17 mA |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 15.24 mm |
| MS6130-55DC | P0505K2083BNW | MS6130-90DC | MS6130L-70DC | MS6130L-55DC | MS6130L-90DC | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Dual-Port SRAM, 1KX8, 55ns, CMOS, CDIP48, 0.600 INCH, SIDE BRAZED, CERDIP-48 | Fixed Resistor, Thin Film, 0.125W, 208000ohm, 50V, 0.1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0505, CHIP | Dual-Port SRAM, 1KX8, 90ns, CMOS, CDIP48, 0.600 INCH, SIDE BRAZED, CERDIP-48 | Dual-Port SRAM, 1KX8, 70ns, CMOS, CDIP48, 0.600 INCH, SIDE BRAZED, CERDIP-48 | Dual-Port SRAM, 1KX8, 55ns, CMOS, CDIP48, 0.600 INCH, SIDE BRAZED, CERDIP-48 | Dual-Port SRAM, 1KX8, 90ns, CMOS, CDIP48, 0.600 INCH, SIDE BRAZED, CERDIP-48 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | conform to | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| package instruction | DIP, DIP48,.6 | CHIP | DIP, DIP48,.6 | DIP, DIP48,.6 | DIP, DIP48,.6 | DIP, DIP48,.6 |
| Reach Compliance Code | unknown | compliant | unknown | unknown | unknown | unknow |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Number of terminals | 48 | 2 | 48 | 48 | 48 | 48 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 155 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| Package form | IN-LINE | SMT | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE |
| surface mount | NO | YES | NO | NO | NO | NO |
| technology | CMOS | THIN FILM | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | TIN SILVER OVER NICKEL | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Maker | Mosel Vitelic Corporation ( MVC ) | - | Mosel Vitelic Corporation ( MVC ) | Mosel Vitelic Corporation ( MVC ) | Mosel Vitelic Corporation ( MVC ) | Mosel Vitelic Corporation ( MVC ) |
| Parts packaging code | DIP | - | DIP | DIP | DIP | DIP |
| Contacts | 48 | - | 48 | 48 | 48 | 48 |
| Maximum access time | 55 ns | - | 90 ns | 70 ns | 55 ns | 90 ns |
| I/O type | COMMON | - | COMMON | COMMON | COMMON | COMMON |
| JESD-30 code | R-CDIP-T48 | - | R-CDIP-T48 | R-CDIP-T48 | R-CDIP-T48 | R-CDIP-T48 |
| JESD-609 code | e0 | - | e0 | e0 | e0 | e0 |
| length | 60.98 mm | - | 60.98 mm | 60.98 mm | 60.98 mm | 60.98 mm |
| memory density | 8192 bit | - | 8192 bit | 8192 bit | 8192 bit | 8192 bi |
| Memory IC Type | DUAL-PORT SRAM | - | DUAL-PORT SRAM | DUAL-PORT SRAM | DUAL-PORT SRAM | DUAL-PORT SRAM |
| memory width | 8 | - | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Number of functions | 1 | - | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of ports | 2 | - | 2 | 2 | 2 | 2 |
| word count | 1024 words | - | 1024 words | 1024 words | 1024 words | 1024 words |
| character code | 1000 | - | 1000 | 1000 | 1000 | 1000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS | - | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS |
| organize | 1KX8 | - | 1KX8 | 1KX8 | 1KX8 | 1KX8 |
| Output characteristics | 3-STATE | - | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | - | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | DIP | - | DIP | DIP | DIP | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP48,.6 | - | DIP48,.6 | DIP48,.6 | DIP48,.6 | DIP48,.6 |
| Package shape | RECTANGULAR | - | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Parallel/Serial | PARALLEL | - | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V | - | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| Certification status | Not Qualified | - | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm | - | 5.08 mm | 5.08 mm | 5.08 mm | 5.08 mm |
| Maximum standby current | 0.0005 A | - | 0.0005 A | 0.00002 A | 0.00002 A | 0.00002 A |
| Minimum standby current | 4.5 V | - | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Maximum slew rate | 0.17 mA | - | 0.17 mA | 0.12 mA | 0.12 mA | 0.12 mA |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | - | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V | - | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | - | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| Temperature level | COMMERCIAL | - | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | - | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | - | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | - | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| width | 15.24 mm | - | 15.24 mm | 15.24 mm | 15.24 mm | 15.24 mm |