Microprocessor, 32-Bit, 266MHz, CMOS
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Intel |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | 3A991.A.2 |
| Address bus width | 32 |
| bit size | 32 |
| boundary scan | YES |
| maximum clock frequency | 33.33 MHz |
| External data bus width | 64 |
| Format | FIXED POINT |
| Integrated cache | YES |
| JESD-30 code | R-XXMA-X |
| low power mode | YES |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | MICROELECTRONIC ASSEMBLY |
| Certification status | Not Qualified |
| speed | 266 MHz |
| Nominal supply voltage | 2 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Terminal form | UNSPECIFIED |
| Terminal location | UNSPECIFIED |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | MICROPROCESSOR |
| 80523RX266000 | 80524RX300128 | |
|---|---|---|
| Description | Microprocessor, 32-Bit, 266MHz, CMOS | Microprocessor, 32-Bit, 300MHz, CMOS |
| Maker | Intel | Intel |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown |
| ECCN code | 3A991.A.2 | 3A991.A.2 |
| Address bus width | 32 | 32 |
| bit size | 32 | 32 |
| boundary scan | YES | YES |
| maximum clock frequency | 33.33 MHz | 33.33 MHz |
| External data bus width | 64 | 64 |
| Format | FIXED POINT | FIXED POINT |
| Integrated cache | YES | YES |
| JESD-30 code | R-XXMA-X | R-XXMA-X |
| low power mode | YES | YES |
| Package body material | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified |
| speed | 266 MHz | 300 MHz |
| Nominal supply voltage | 2 V | 2 V |
| surface mount | NO | NO |
| technology | CMOS | CMOS |
| Terminal form | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED |
| Terminal location | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | MICROPROCESSOR | MICROPROCESSOR |