Board Euro Connector, 64 Contact(s), 2 Row(s), Female, Right Angle, 0.1 inch Pitch, Solder Terminal, Plug,
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | ERNI |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | STANDARDS: DIN 41612; IEC 603-2 |
| body width | 0.319 inch |
| subject depth | 0.592 inch |
| body length | 3.701 inch |
| Body/casing type | PLUG |
| Connector type | BOARD EURO CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | NOT SPECIFIED |
| Contact point gender | FEMALE |
| Contact material | NOT SPECIFIED |
| Contact resistance | 20 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT |
| DIN compliance | YES |
| Dielectric withstand voltage | 1000VAC V |
| Durability | 500 Cycles |
| Filter function | NO |
| IEC compliance | YES |
| maximum insertion force | .9452 N |
| Insulation resistance | 1000000000000 Ω |
| insulator material | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE |
| MIL compliance | NO |
| Plug contact pitch | 0.1 inch |
| Match contact row spacing | 0.1 inch |
| Plug information | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE |
| Mixed contacts | NO |
| Installation method | RIGHT ANGLE |
| Installation type | BOARD |
| Loaded row name | A,B |
| PCB row number | 2 |
| Number of rows loaded | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 2.54 mm |
| polarization key | ENDS |
| Rated current (signal) | 1 A |
| Guideline | UL, CSA |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.118 inch |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 64 |
| UL Flammability Code | 94V-0 |
| Evacuation force-minimum value | .9452 N |
| 593972 | 593974 | 593926 | 593932 | 593929 | 593935 | 593969 | 593970 | 593971 | 593973 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Board Euro Connector, 64 Contact(s), 2 Row(s), Female, Right Angle, 0.1 inch Pitch, Solder Terminal, Plug, | Board Euro Connector, 64 Contact(s), 2 Row(s), Female, Right Angle, 0.1 inch Pitch, Solder Terminal, Plug | Board Euro Connector, 32 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.1 inch Pitch, Solder Terminal, Receptacle, | Board Euro Connector, 32 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.1 inch Pitch, Solder Terminal, Receptacle, | Board Euro Connector, 64 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.1 inch Pitch, Solder Terminal, Receptacle, | Board Euro Connector, 64 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.1 inch Pitch, Solder Terminal, Receptacle, | Board Euro Connector, 32 Contact(s), 2 Row(s), Female, Right Angle, 0.1 inch Pitch, Solder Terminal, Plug, | Board Euro Connector, 32 Contact(s), 2 Row(s), Female, Right Angle, 0.1 inch Pitch, Solder Terminal, Plug, | Board Euro Connector, 32 Contact(s), 2 Row(s), Female, Right Angle, 0.1 inch Pitch, Solder Terminal, Plug, | Board Euro Connector, 64 Contact(s), 2 Row(s), Female, Right Angle, 0.1 inch Pitch, Solder Terminal, Plug, |
| Maker | ERNI | ERNI | ERNI | ERNI | ERNI | ERNI | ERNI | ERNI | ERNI | ERNI |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Other features | STANDARDS: DIN 41612; IEC 603-2 | TYPE Q, INVERSE DESIGN | STANDARDS: DIN 41612; IEC 603-2 | STANDARDS: DIN 41612; IEC 603-2 | STANDARDS: DIN 41612; IEC 603-2 | STANDARDS: DIN 41612; IEC 603-2 | STANDARDS: DIN 41612; IEC 603-2 | STANDARDS: DIN 41612; IEC 603-2 | STANDARDS: DIN 41612; IEC 603-2 | STANDARDS: DIN 41612; IEC 603-2 |
| body width | 0.319 inch | 0.319 inch | 0.339 inch | 0.339 inch | 0.339 inch | 0.339 inch | 0.319 inch | 0.319 inch | 0.319 inch | 0.319 inch |
| subject depth | 0.592 inch | 0.592 inch | 0.457 inch | 0.457 inch | 0.457 inch | 0.457 inch | 0.592 inch | 0.592 inch | 0.592 inch | 0.592 inch |
| body length | 3.701 inch | 3.701 inch | 3.74 inch | 3.74 inch | 3.74 inch | 3.74 inch | 3.701 inch | 3.701 inch | 3.701 inch | 3.701 inch |
| Body/casing type | PLUG | PLUG | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | PLUG | PLUG | PLUG | PLUG |
| Connector type | BOARD EURO CONNECTOR | BOARD EURO CONNECTOR | BOARD EURO CONNECTOR | BOARD EURO CONNECTOR | BOARD EURO CONNECTOR | BOARD EURO CONNECTOR | BOARD EURO CONNECTOR | BOARD EURO CONNECTOR | BOARD EURO CONNECTOR | BOARD EURO CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | NOT SPECIFIED | AU | AU | AU | AU | AU | AU | AU | AU | AU |
| Contact point gender | FEMALE | FEMALE | MALE | MALE | MALE | MALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE |
| Contact resistance | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT |
| DIN compliance | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| Dielectric withstand voltage | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V |
| Durability | 500 Cycles | 50 Cycles | 50 Cycles | 50 Cycles | 50 Cycles | 50 Cycles | 500 Cycles | 400 Cycles | 50 Cycles | 400 Cycles |
| Filter function | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| IEC compliance | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| maximum insertion force | .9452 N | .9452 N | .9452 N | .9452 N | .9452 N | .9452 N | .9452 N | .9452 N | .9452 N | .9452 N |
| Insulation resistance | 1000000000000 Ω | 1000000000000 Ω | 1000000000000 Ω | 1000000000000 Ω | 1000000000000 Ω | 1000000000000 Ω | 1000000000000 Ω | 1000000000000 Ω | 1000000000000 Ω | 1000000000000 Ω |
| insulator material | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE |
| MIL compliance | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Plug contact pitch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch |
| Match contact row spacing | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch |
| Plug information | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE |
| Mixed contacts | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Installation method | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE |
| Installation type | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD |
| Loaded row name | A,B | A,B | A,B | A,B | A,B | A,B | A,B | A,B | A,B | A,B |
| PCB row number | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of rows loaded | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C | -65 °C | -65 °C | -65 °C | -65 °C | -65 °C | -65 °C | -65 °C | -65 °C | -65 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| polarization key | ENDS | ENDS | HOUSING SIDE | HOUSING SIDE | HOUSING SIDE | HOUSING SIDE | ENDS | ENDS | ENDS | ENDS |
| Rated current (signal) | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A |
| Guideline | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.118 inch | 0.118 inch | 0.512 inch | 0.157 inch | 0.512 inch | 0.157 inch | 0.118 inch | 0.118 inch | 0.118 inch | 0.118 inch |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 5.08 mm | 5.08 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 5.08 mm | 5.08 mm | 5.08 mm | 2.54 mm |
| Termination type | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER |
| Total number of contacts | 64 | 64 | 32 | 32 | 64 | 64 | 32 | 32 | 32 | 64 |
| UL Flammability Code | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 |
| Evacuation force-minimum value | .9452 N | .9452 N | .9452 N | .9452 N | .9452 N | .9452 N | .9452 N | .9452 N | .9452 N | .9452 N |
| Contact completed and terminated | - | GOLD | GOLD | GOLD | GOLD | GOLD | GOLD | GOLD | GOLD | GOLD |
| JESD-609 code | - | - | e4 | e4 | e4 | e4 | e4 | e4 | e4 | e4 |