Board Connector, 30 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, 0.02 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Locking, Black Insulator, Receptacle, LEAD FREE
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Molex |
| package instruction | LEAD FREE |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| body width | 0.197 inch |
| subject depth | 0.047 inch |
| body length | 0.398 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | GOLD (10) OVER NICKEL |
| Contact completed and terminated | GOLD (16) OVER NICKEL |
| Contact point gender | FEMALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 40 mΩ |
| DIN compliance | NO |
| Dielectric withstand voltage | 500VAC V |
| Filter function | NO |
| IEC compliance | NO |
| Insulation resistance | 100000000 Ω |
| Insulator color | BLACK |
| insulator material | GLASS FILLED LIQUID CRYSTAL POLYMER |
| JESD-609 code | e4 |
| MIL compliance | NO |
| Plug contact pitch | 0.02 inch |
| Plug information | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE |
| Mixed contacts | NO |
| Installation option 1 | LOCKING |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 2 |
| Number of rows loaded | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| Plating thickness | 9.8u inch |
| Rated current (signal) | 0.5 A |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal pitch | 0.5 mm |
| Termination type | SURFACE MOUNT |
| Total number of contacts | 30 |
| UL Flammability Code | 94V-0 |
| 54722-0303 | 54722-0163 | 54722-0223 | 54722-0243 | |
|---|---|---|---|---|
| Description | Board Connector, 30 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, 0.02 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Locking, Black Insulator, Receptacle, LEAD FREE | Board Connector, 16 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, 0.02 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Locking, Black Insulator, Receptacle, LEAD FREE | Board Connector, 22 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, 0.02 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Locking, Black Insulator, Receptacle, LEAD FREE | Board Connector, 24 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, 0.02 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Locking, Black Insulator, Receptacle, LEAD FREE |
| Maker | Molex | Molex | Molex | Molex |
| package instruction | LEAD FREE | LEAD FREE | LEAD FREE | LEAD FREE |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| body width | 0.197 inch | 0.197 inch | 0.197 inch | 0.197 inch |
| subject depth | 0.047 inch | 0.047 inch | 0.047 inch | 0.047 inch |
| body length | 0.398 inch | 0.26 inch | 0.319 inch | 0.339 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | GOLD (10) OVER NICKEL | GOLD (10) OVER NICKEL | GOLD (10) OVER NICKEL | GOLD (10) OVER NICKEL |
| Contact completed and terminated | GOLD (16) OVER NICKEL | GOLD (16) OVER NICKEL | GOLD (16) OVER NICKEL | GOLD (16) OVER NICKEL |
| Contact point gender | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE |
| contact mode | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 40 mΩ | 40 mΩ | 40 mΩ | 40 mΩ |
| DIN compliance | NO | NO | NO | NO |
| Dielectric withstand voltage | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V |
| Filter function | NO | NO | NO | NO |
| IEC compliance | NO | NO | NO | NO |
| Insulation resistance | 100000000 Ω | 100000000 Ω | 100000000 Ω | 100000000 Ω |
| Insulator color | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK |
| insulator material | GLASS FILLED LIQUID CRYSTAL POLYMER | GLASS FILLED LIQUID CRYSTAL POLYMER | GLASS FILLED LIQUID CRYSTAL POLYMER | GLASS FILLED LIQUID CRYSTAL POLYMER |
| JESD-609 code | e4 | e4 | e4 | e4 |
| MIL compliance | NO | NO | NO | NO |
| Plug contact pitch | 0.02 inch | 0.02 inch | 0.02 inch | 0.02 inch |
| Plug information | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE |
| Mixed contacts | NO | NO | NO | NO |
| Installation option 1 | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING |
| Installation method | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD |
| Number of connectors | ONE | ONE | ONE | ONE |
| PCB row number | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of rows loaded | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Plating thickness | 9.8u inch | 9.8u inch | 9.8u inch | 9.8u inch |
| Rated current (signal) | 0.5 A | 0.5 A | 0.5 A | 0.5 A |
| Guideline | UL | UL | UL | UL |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal pitch | 0.5 mm | 0.5 mm | 0.5 mm | 0.5 mm |
| Termination type | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT |
| Total number of contacts | 30 | 16 | 22 | 24 |
| UL Flammability Code | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 |