| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | National Semiconductor(TI ) |
| Parts packaging code | WAFER |
| package instruction | DIE, DIE OR CHIP |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| frequency compensation | YES |
| Maximum input offset voltage | 3000 µV |
| JESD-30 code | X-XUUC-N |
| low-bias | YES |
| low-dissonance | NO |
| micropower | NO |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Negative supply voltage upper limit | |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | |
| Number of functions | 1 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | DIE |
| Encapsulate equivalent code | DIE OR CHIP |
| Package shape | UNSPECIFIED |
| Package form | UNCASED CHIP |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| power | NO |
| power supply | 2.7/5 V |
| Programmable power | NO |
| Certification status | Not Qualified |
| Nominal slew rate | 5 V/us |
| Maximum slew rate | 1.9 mA |
| Supply voltage upper limit | 5.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | BICMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal location | UPPER |
| Maximum time at peak reflow temperature | 40 |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 5000 kHz |
| Minimum voltage gain | 6300 |
| broadband | NO |