3650 MHz - 4200 MHz RF/MICROWAVE NARROW BAND LOW POWER AMPLIFIER
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | MITEQ Inc |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | LOW NOISE, HIGH RELIABILITY |
| Gain | 50 dB |
| Maximum operating frequency | 4200 MHz |
| Minimum operating frequency | 3650 MHz |
| Maximum operating temperature | 60 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| RF/Microwave Device Types | NARROW BAND LOW POWER |
| Maximum voltage standing wave ratio | 1.5 |