Synchro or Resolver to Digital Converter, Hybrid, MDIP32, 1.140 X 1.740 INCH, 0.280 INCH HEIGHT, TRIPLE WIDTH, DIP-32
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Natel Engineering Company |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, |
| Contacts | 32 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Maximum analog input voltage | 11.8 V |
| Maximum angular accuracy | 8.5 arc min |
| Converter type | SYNCHRO OR RESOLVER TO DIGITAL CONVERTER |
| JESD-30 code | R-MDIP-P32 |
| length | 44.2 mm |
| Number of digits | 12 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 32 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | METAL |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 7.1 mm |
| Maximum stabilization time | 100 µs |
| Signal/output frequency | 2860 Hz |
| Maximum slew rate | 30 mA |
| Maximum supply voltage | 17 V |
| Minimum supply voltage | 11 V |
| Nominal supply voltage | 15 V |
| surface mount | NO |
| technology | HYBRID |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | PIN/PEG |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum tracking rate | 18 rps |
| width | 22.86 mm |