RF COAXIAL RELAY, SPDT, FAILSAFE, 0.2A (COIL), 28VDC (COIL), 5600mW (COIL), 3000MHz, PANEL MOUNT
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | RLC Electronics Inc |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | SMA, ISLOATION MIN: 60 |
| body width | 25.4 mm |
| body height | 54.1 mm |
| Body length or diameter | 66.8 mm |
| Characteristic impedance | 75 Ω |
| Maximum coil current (DC) | 0.2 A |
| Coil power | 5600 mW |
| Coil resistance | 140 Ω |
| Maximum coil voltage (DC) | 28 V |
| Coil/Input Power Type | DC |
| Contact/Output Power Type | DC |
| Electrical life | 1000000 Cycle(s) |
| Maximum insertion loss | 0.3 dB |
| Maximum isolation | 60 dB |
| Manufacturer's serial number | SR |
| Installation features | PANEL MOUNT |
| Maximum operating frequency | 3000 MHz |
| Minimum operating frequency | |
| physical size | 66.8mm X 25.4mm X 54.1mm |
| Relay action | FAILSAFE |
| Relay function | SPDT |
| Relay type | RF COAXIAL RELAY |
| surface mount | NO |
| switching time | 20 ms |
| Termination type | SOLDER/CONNECTOR |
| voltage standing wave ratio | 1.25 |